Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Test na porowatość włosów – jak ją określić?

Porowatość włosów to nic innego jak stopień odchylenia łusek. Włosy mogą być niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Dlaczego warto wiedzieć, jakie masz włosy i jak zrobić szybki test na porowatość włosów? Bo dzięki temu możesz jeszcze lepiej trzymać się zasad dobrej pielęgnacji! Włosy odwdzięczą się ładniejszym wyglądem, łatwością stylizacji, dłużej utrzymującym się kolorem.

 

Porowatość włosów – jakie są jej rodzaje?

Porowatość włosów zależy od stopnia odchylenia łusek. Oczywiście trudno zobaczyć to gołym okiem, ale już po dotyku i sposobie zachowywania się włosów możesz zwykle określić, do jakiego rodzaju są zbliżone. Jaką porowatość mogą mieć włosy? Generalnie zasada jest bardzo prosta: jeśli łuski szczelnie do siebie przylegają, włosy są gładkie, a ich porowatość jest niska. Jeśli natomiast są odchylone, wtedy porowatość się zwiększa. W przypadku włosów wysokoporowatych wręcz możesz wyczuwać ich szorstkość (inaczej właśnie: porowatość) podczas dotyku. Reasumując, wyróżniamy trzy rodzaje włosów:

  • włosy niskoporowate,
  • włosy średnioporowate,
  • włosy wysokoporowate..

Oczywiście, każdy z nas ma określoną strukturę włosów, uwarunkowaną genetycznie. Na przykład zwykle włosy kręcone są bardziej porowate niż proste, które trudno poddają się stylizacji. Jednak cechy te mogą się zmieniać, np. jeśli zaczniesz rozjaśniać włosy, zyskają one wyższą porowatość. Nieodpowiednia pielęgnacja jest jednym z głównych czynników zmieniających rodzaj włosów. Dlatego warto jest co jakiś czas robić test porowatości włosów i trzymać się ściśle zasad pielęgnacji dopasowanej do ich potrzeb.

 

Jak sprawdzić porowatość włosów?

  • Nalej do szklanki (np. do połowy) czystą wodę.
  • Wyrwij włos z głowy i połóż go na tafli wody.
  • Odczekaj ok. 5 minut.
  • Jeśli po tym czasie włos utrzymuje się na powierzchni wody, to znak, że włosy są niskoporowate (nie wchłaniają wody, są gładkie).
  • Jeśli włos się znajdzie pod wodą, ale nie opadnie na dno szklanki, sugeruje to średnią porowatość.
  • A jeśli opadnie na samo dno, to oznaka wysokiej porowatości, związanej z wchłanianiem dużej ilości wody przez odchylone łuski.

Test należy traktować pomocniczo, ponieważ to, czy włos zatonie, czy nie, jest zależne nie tylko od jego porowatości, ale też od innych czynników, takich jak choćby sposób ułożenia włosa na wodzie.

Jeśli mimo obserwacji nie jesteś pewna, jak ocenić porowatość włosów, możesz udać się na konsultację do fryzjera lub trychologa, który obejrzy łodygę włosa i skórę głowy pod specjalnym trichoskopem.

 

Jak określić porowatość włosów – czym charakteryzują się niskoporowate?

Cechą włosów niskoporowatych jest to, że ich łuski nie są odchylone, tylko szczelnie przylegają do siebie i do łodygi włosa. W efekcie:

  • Włosy są idealnie wygładzone i błyszczące, nie puszą się.
  • Często brakuje im objętości, są przyklapnięte, nie odbijają się od nasady.
  • Zwykle są proste i sypkie, bardzo trudno je zakręcić, szybko się rozprostowują.
  • Mają zdrowe końcówki, nie wymagają częstego podcinania.
  • Nie są podatne na stylizację, ułożona fryzura trzyma się bardzo krótko, szybko się rozpada.
  • Zmoczone bardzo długo schną.
  • Wyglądają na zadbane, choć łatwo je przeciążyć nieodpowiednim sposobem pielęgnacji, np. stosując np. zbyt ciężkie maski, oleje, odżywki bez spłukiwania i inne tego typu produkty.
  • Długo utrzymują kolor po farbowaniu, są podatne na koloryzację.
 

Testy na porowatość włosów – włosy średnioporowate

Łączą cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak i włosów wysokoporowatych. Mają lekko odchylone łuski, co sprawia, że:

  • Są gładkie, lśniące, ale nie wyglądają na oklapnięte czy przetłuszczone.
  • Nie sprawiają większych kłopotów podczas stylizacji, dosyć łatwo je układać, a fryzura trzyma się na nich dosyć długo.
  • Rzadko bywają przesuszone.
  • Czasami lekko się puszą pod wpływem wilgotności powietrza, ale bez problemu ujarzmisz je za pomocą odpowiednich środków do stylizacji.
  • Mogą być lekko falowane, rzadko kiedy są idealnie proste i sypkie, jak włosy niskoporowate.

Generalnie można powiedzieć, że są to włosy normalne i zdrowe, takie, o jakich marzy większość z nas!

 

Test porowatości – włosy wysokoporowate

Mają mocno rozchylone i nierównomiernie rozłożone łuski, co powoduje, że:

  • Są szorstkie (a więc mocno porowate).
  • Mają tendencję do przesuszania, wyraźnie brakuje im odpowiedniego nawilżenia.
  • Są matowe, pozbawione blasku.
  • Często się puszą, zwłaszcza pod wpływem wilgoci, np. w deszczowy dzień.
  • Po umyciu lub zmoczeniu bardzo szybko schną, czasami wystarczy dosłownie 15-20 minut, aby stały się niemal kompletnie suche bez pomocy suszarki.
  • Często się falują (jeśli masz włosy kręcone, to zwykle pewna wskazówka, że masz włosy o wysokiej porowatości).
  • Mają zaburzoną barierę ochronną, dlatego są wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych.
  • Fryzura długo się na nich utrzymuje, nie rozpada się po ułożeniu.
  • Trudno je rozczesać po myciu (wymagają zastosowania np. sprayu ułatwiającego rozczesywanie).
  • Ich końcówki łatwo się rozdwajają, wymagają częstego podcinania.
  • Szybko tracą ładny efekt koloryzacji, farba szybko się z nich wypłukuje i blakną.

Włosy farbowane, szczególnie rozjaśniane, najczęściej charakteryzują się wysoką porowatością.

 

Jaka porowatość włosów jest najlepsza?

Zdecydowanie najmniej problemów sprawiają włosy o średniej porowatości. Dlatego w pielęgnacji warto jest dążyć do takiego stanu, choć oczywiście ze względu na uwarunkowania genetyczne nie wszystko będzie możliwe do osiągnięcia.

Na pewno nie warto eksperymentować z kosmetykami – robiąc test porowatości i znając rodzaj swoich włosów, możesz idealnie dobrać codzienną pielęgnację do ich potrzeb, dzięki czemu będą ładniej wyglądać i sprawiać mniej problemów np. w stylizacji.

 

Rodzaje porowatości włosów a dobór kosmetyków

Jakie kosmetyki powinnaś stosować w zależności od tego, jakie masz włosy?

Włosy niskoporowate – ze względu na skłonność do oklapnięcia i przylegania do skóry głowy polubią nieobciążające formuły kosmetyków, np. lekkie odżywki w sprayu. Unikaj gęstych, proteinowych masek czy odżywek bez spłukiwania, które mogą oblepiać włosy, nadając im tłusty wygląd. Jak jeszcze pielęgnować włosy niskoporowate? Na pewno warto sięgać po produkty ułatwiające odbijanie włosów od nasady i dodaję im objętości. Włosy te długo schną, więc możesz też sięgnąć po spraye przyspieszające ich suszenie.

Włosy średnioporowate – są najłatwiejsze w pielęgnacji, ale trzeba o nie odpowiednio dbać, aby nie straciły równowagi. Nawilżaj je, od czasu do czasu zafunduj im kurację regenerującą, zwłaszcza jeśli je rozjaśniasz, łatwo bowiem mogą zmienić się w kierunku wyższej porowatości.

Włosy wysokoporowate – rozchylone łuski nie pełnią dobrze funkcji osłonowej, więc włosy są zniszczone i wymagające po względem pielęgnacji. Intensywnie je nawilżaj, regeneruj i odżywiaj, chroń je również przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promienie UV, metale ciężkie (które powodują szybsze blaknięcie efektu koloryzacji i matowienie włosów), sól morska czy zanieczyszczenia. W jaki sposób to zrobić? Oprócz dobrych nawyków (np. noszenie kapelusza lub spryskiwanie włosów filtrami UV podczas słonecznego dnia, spłukiwanie ich po każdej kąpieli w morzu lub basenie), niezbędne będą kosmetyki o działaniu naprawczym i ochronnym. Spłukuj je na koniec mycia letnią wodą, która domyka łuski.

Planując odpowiednią pielęgnację, warto też kierować się zasadą równowagi PEH.

 

Równowaga PEH – co oznacza?

Aby włosy były zdrowe i piękne, należy im dostarczać odpowiednich składników pielęgnacyjnych we właściwych proporcjach, tj. protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). Proteiny mają działanie regenerujące, emolienty – ochronne, a humektany – silnie nawilżające. W zależności od stopnia porowatości włosy potrzebują uzupełnienia innych składników, i tak:

Wysokoporowate włosy potrzebują głównie uzupełnienia protein (np. owsianych, jedwabnych, keratyny), które mają silne działanie regenerujące i odbudowujące. Bardzo lubią olejowanie i naturalne oleje (np. olej kokosowy, ze słodkich migdałów, z pestek moreli), a także masło shea.

Średnioporowate włosy – w zasadzie wszystkiego po trochu, aby utrzymać je w dobrej kondycji i nie dopuścić do zwiększenia lub zmniejszenia porowatości.

Niskoporowate włosy – polubią zwłaszcza emolienty i humektanty, zbyt dużo protein może je niepotrzebnie obciążać i powodować przyklapnięcie. Nie są też dla nich wskazane oleje.

Preferencje włosów różnią się w zależności od rodzaju, ale jest jeszcze jeden ważny aspekt, jaki warto wziąć pod uwagę, szczególnie w przypadku włosów wysokoporowatych i farbowanych. Są one bowiem bardziej narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczeń i metali ciężkich, które osadzając się w nich nadają im matowy wygląd i powodują szybsze wypłukiwanie się koloru.

Naukowcy marki L’Oréal Professionnel przez 7 lat prowadzili badania nad wpływem metali ciężkich na włosy farbowane, co zaowocowało opracowaniem wyjątkowej gamy kosmetyków Metal Detox, z formułą rozpoznającą i neutralizującą cząsteczki metali osadzające się we włosach. Kosmetyki te nie tylko nawilżają, regenerują i chronią włosy, ale dzięki zdolności wyłapywania cząsteczek metali zapobiegają blaknięciu koloru i matowieniu włosów. Są polecane do wszystkich włosów farbowanych, w szczególności rozjaśnianych.

Planujesz zmianę koloru włosów? Skorzystaj z naszej wyjątkowej aplikacji Style My Hair, która umożliwia wirtualną koloryzację na wybrany odcień, a następnie umów się do salonu, gdzie fryzjer zaproponuje ci najlepszy rodzaj już realnej koloryzacji i poradzi, jak pielęgnować farbowane włosy w domu.

Gama Metal Detox

W skład gamy wchodzą cztery produkty:

Metal Detox Pré-Treatment Spray do włosów farbowanych - produkt przygotowujący włosy do koloryzacji. Jeśli ją robisz, koniecznie musisz wypróbować tego genialnie działającego sprayu, który fryzjer nałoży na twoje włosy przed farbowaniem ! Zaaplikowany na suche włosy neutralizuje cząsteczki metali osadzające się w ich włóknach. Dzięki temu chroni je przed uwrażliwieniem podczas zabiegu, a jednocześnie zapewnia jednolity i długotrwały efekt koloryzacyjny.

Metal Detox Szampon do włosów farbowanych – to kremowy szampon oczyszczający i zabezpieczający włosy. Chroni je przed odkładaniem się metali ciężkich, co może utrudniać koloryzację i pogarszać jej efekty. Zawiera Glikoaminę, która dzięki niewielkim rozmiarom molekuł dostaje się do włosów i tam lokalizuje oraz neutralizuje metale ciężkie, a także Aminosilan o silnym działaniu naprawczym i regenerującym.

Metal Detox Maska do włosów farbowanych - to intensywna maska regenerująca, którą wystarczy nałożyć na włosy na 1 minutę, aby zobaczyć jej korzystne działanie. Włosy stają się nawilżone, odżywione, pełne blasku, bardziej miękkie, a przede wszystkim doskonale chronione przed czynnikami zewnętrznymi i osadzaniem się zanieczyszczeń. Maska przedłuża też trwałość blondu i zmniejsza łamliwość włosów.

Metal Detox Olejek do włosów farbowanych – to profesjonalny olejek chroniący włosy przed osadzaniem się metali i działaniem wysokiej temperatury do 230 stopni C. Zawiera Glikoaminę, a jego bogata konsystencja, ze skoncentrowanymi składnikami aktywnymi, jest natychmiast wchłaniana, bez obciążania włosów. Olejek wypełnia włókna od wewnątrz i natychmiast je uszczelnia, domykając łuski. Włosy stają się mocniejsze i bardziej odporne na łamanie, pełne blasku, gładkie, pełne koloru, rozświetlone. Olejek może być stosowany zarówno na mokre, jak i suche włosy. Jest przeznaczony do wszystkich rodzajów włosów.

Pielęgnacja włosów z Gamą Metal Detox