Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Włosy mogą być niskoporowate, średnioporowate lub wysokoporowate. Dlaczego warto wiedzieć, jak określić porowatość włosów?Bo dzięki temu możesz jeszcze lepiej trzymać się zasad świadomej pielęgnacji! Włosy odwdzięczą się ładniejszym wyglądem, łatwością stylizacji, a nawet dłużej utrzymującym się kolorem. Sprawdź, jak ocenić porowatość włosów i czym się kierować podczas układania idealnej rutyny pielęgnacyjnej.

Spis treści

Rodzaje porowatości włosów

Jak zrobić test na porowatość włosów?

Czym się wyróżniają włosy niskoporowate?

Jakie są włosy średnioporowate?

Jak rozpoznać włosy wysokoporowate?

Rodzaje porowatości włosów a dobór kosmetyków

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Równowaga PEH a porowatość włosów

Świadoma pielęgnacja włosów – gama Metal Detox

Porowatość włosów – podsumowanie

Rodzaje porowatości włosów

Żeby samodzielny test na porowatość włosów był udany, warto najpierw wiedzieć, na czym polega sama porowatość. Tutaj istotna jest budowa naszych włosów. Każdy włos składa się z korzenia umieszczonego w mieszku włosowym oraz łodygi. Najbardziej zewnętrzną warstwą tej drugiej i zarazem naturalną barierą ochronną włosów są płaskie, martwe komórki, które zachodzą na siebie jak dachówki. Potocznie nazywamy je łuskami. W zależności od typu włosów – a konkretnie ich podatności na wchłanianie wody – łuski mogą w mniejszym lub większym stopniu być odchylone od łodygi włosa.

Porowatość włosów zależy właśnie od stopnia odchylenia łusek. Oczywiście trudno zobaczyć to gołym okiem, ale już po dotyku i charakterystycznych cechach włosów możesz zwykle określić, do jakiego rodzaju im najbliżej.

Jaką porowatość mogą mieć włosy? Główna zasada jest bardzo prosta: jeśli łuski szczelnie przylegają do łodygi i włosy są gładkie, to ich porowatość jest niska. Jeśli natomiast są odchylone, wtedy porowatość się zwiększa. W przypadku włosów wysokoporowatych możesz wręcz wyczuwać szorstkość (inaczej właśnie: porowatość) podczas dotyku.

Tym samym wyróżniamy trzy rodzaje włosów:

  • włosy niskoporowate,
  • włosy średnioporowate,
  • włosy wysokoporowate.

Oczywiście każdy z nas ma określoną strukturę włosów, uwarunkowaną genetycznie. Na przykład włosy kręcone zwykle są bardziej porowate niż proste, które są mniej podatne na stylizację. Jednak cechy te mogą się zmieniać, np. częste zabiegi stylizujące i upiększające, w tym farbowanie, mogą zwiększać porowatość włosów. Nieodpowiednia pielęgnacja także jest jednym z głównych czynników zmieniających rodzaj włosów.

Warto zatem przeprowadzić test porowatości włosów, a przede wszystkim obserwować to, jak zmienia się ich wygląd na przestrzeni lat. Dzięki temu łatwiej będzie nam odpowiadać na ich potrzeby i właściwie dopasowywać pielęgnację.

Jak zrobić test na porowatość włosów?

Określenie porowatości włosów nie należy do najłatwiejszych zadań. W sieci możesz znaleźć wiele różnych testów na porowatość włosów – quizów, ankiet i innych. Zwykle należy wówczas odpowiedzieć na kilka lub nawet kilkanaście pytań dotyczących wyglądu oraz reagowania włosów na różne czynniki, a wynik ma wskazać najbardziej prawdopodobną porowatość włosów.

Innym sposobem, do niedawna bardzo popularnym, jest test na porowatość włosów szklanką wody. Jak się go wykonuje?

  • Nalej do szklanki (np. do połowy) czystą wodę.
  • Pojedynczy włos (np. pozostały na szczotce po czesaniu) włóż do wody.
  • Odczekaj ok. 5 minut.
  • Jeśli po tym czasie włos utrzymuje się na powierzchni, to włosy są prawdopodobnie niskoporowate (wolno wchłaniają wilgoć, są gładkie).
  • Jeśli włos się znajdzie pod wodą, ale nie opadnie na dno szklanki, sugeruje to średnią porowatość.
  • A jeśli opadnie na samo dno, może być to oznaką wysokiej porowatości, ponieważ mocno odchylone od łodygi włosa łuski powodują, że ten szybciej wchłania wilgoć.

Warto pamiętać, aby test na porowatość włosów w szklance wody traktować jedynie pomocniczo, ponieważ to, czy włos zatonie, czy nie, jest zależne nie tylko od jego porowatości, ale też od innych czynników, takich jak choćby sposób ułożenia włosa na wodzie. Dlatego też test szklanki na porowatość włosów jest najczęściej uważany za niemiarodajny – podobnie jak testy online będzie jedynie swojego rodzaju wskazówką.

Domowy test na porowatość włosów należy koniecznie połączyć z obserwacją wyglądu i zachowania naszych pasm. Przyjrzyjmy się, jak reagują na różne czynniki oraz produkty do pielęgnacji. Badanie ich dotykiem również może stanowić pewną podpowiedź.

Jeśli mimo obserwacji nie jesteś pewna, jak ocenić porowatość włosów, możesz udać się na konsultację do specjalisty, który wykona profesjonalny test włosów na porowatość.

Czym się wyróżniają włosy niskoporowate?

Cechą włosów niskoporowatych jest to, że ich łuski nie są odchylone (lub odchylenie jest minimalne), tylko szczelnie przylegają do siebie i do łodygi włosa. W efekcie:

  • włosy są z natury gładkie i błyszczące, nie puszą się;
  • często brakuje im objętości, są przyklapnięte, nie są odbite od nasady;
  • zwykle są proste i sypkie, a przez to niezbyt podatne na stylizację (po użyciu lokówki szybko się rozprostowują);
  • mają zdrowo wyglądające końcówki, nie wymagają częstego podcinania, rzadko się rozdwajają;
  • bez użycia suszarki proces ich suszenia trwa dość długo;
  • wyglądają na zadbane, choć łatwo je przeciążyć nieodpowiednim sposobem pielęgnacji, np. stosując zbyt ciężkie maski, oleje, odżywki bez spłukiwania i inne produkty tego typu;
  • długo utrzymują kolor po farbowaniu, są podatne na koloryzację.

Jakie są włosy średnioporowate?

Łączą w sobie cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak i włosów wysokoporowatych. Mają nieco odchylone łuski, co sprawia, że:

  • można je wygładzić przy pomocy umiejętnej pielęgnacji, a nawet osiągnąć efekt tafli;
  • mogą wyróżniać się dużą objętością, a właściwa stylizacja sprawia, że są ładnie odbite od nasady i rzadko wyglądają na oklapnięte;
  • nie sprawiają większych kłopotów podczas stylizacji, dosyć łatwo je układać, a fryzura trzyma się na nich dosyć długo;
  • przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków można z powodzeniem je odżywić i nawilżyć;
  • czasami trochę się puszą pod wpływem wilgotności powietrza, ale bez problemu ujarzmisz je za pomocą odpowiednich środków do stylizacji;
  • mogą być lekko falowane, rzadko są idealnie proste i sypkie jak włosy niskoporowate.

Jak rozpoznać włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate mają mocno rozchylone i nierównomiernie rozłożone łuski, co powoduje, że:

  • są szorstkie w dotyku;
  • mają tendencję do przesuszania się, wyraźnie brakuje im odpowiedniego nawilżenia;
  • bywają matowe, pozbawione blasku;
  • często się puszą, zwłaszcza pod wpływem wilgoci, np. w deszczowy dzień;
  • po umyciu lub zmoczeniu bardzo szybko schną, czasami wystarczy tylko kilkadziesiąt minut, aby stały się niemal kompletnie suche bez pomocy suszarki.
  • bardzo często są kręcone lub mocno falowane;
  • mogą być wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, ponieważ odchylone łuski nie zapewniają im właściwej ochrony;
  • są podatne na stylizację, a ułożona fryzura długo się utrzymuje;
  • trudno je rozczesać po myciu (wymagają zastosowania np. sprayu ułatwiającego rozczesywanie);
  • ich końcówki łatwo się rozdwajają, wymagają częstego podcinania;
  • szybko tracą intensywny efekt koloryzacji, farba łatwiej się z nich wypłukuje i blakną.

Rodzaje porowatości włosów a dobór kosmetyków

Jak dbać o włosy średnioporowate, niskoporowate lub wysokoporowate? Prawidłowe rozpoznanie porowatości włosów może stanowić klucz do udanej, świadomej pielęgnacji. Poniżej podpowiadamy, jak ułożyć rutynę pielęgnacyjną w zależności od rodzaju włosów.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Ze względu na skłonność do oklapnięcia i częsty problem w postaci braku objętości, włosy niskoporowate polubią nieobciążające formuły kosmetyków, np. lekkie odżywki w sprayu. Lepiej unikać gęstych, olejowych masek czy odżywek bez spłukiwania, które mogą oblepiać włosy, nadając im tłusty wygląd.

O czym jeszcze pamiętać, kiedy mamy włosy niskoporowate? Na pewno warto sięgać po produkty ułatwiające odbijanie włosów od nasady i zwiększenie ich objętości. Włosy tego typu długo schną, więc możesz też sięgnąć po spraye przyspieszające ich suszenie.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate często są uważane za najłatwiejsze w pielęgnacji, ale trzeba o nie odpowiednio dbać, aby nie straciły równowagi. Nawilżaj je, a od czasu do czasu zastosuj kurację regenerującą, zwłaszcza jeśli często je farbujesz lub rozjaśniasz.

Aby włosy średnioporowate były gładkie i miękkie, pamiętaj również o ich regularnym oczyszczaniu. Szampon do włosów średnioporowatych powinien być oparty na delikatnych składnikach, jedynie od czasu do czasu można umyć pasma przy pomocy silniej oczyszczającego produktu.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Rozchylone łuski włosów wysokoporowatych nie pełnią dobrze funkcji osłonowej, więc włosy są wymagające pod względem pielęgnacji i bardziej narażone na zniszczenia.

Intensywnie je nawilżaj, regeneruj i odżywiaj. Nie zapominaj przy tym o oczyszczaniu – szampon do włosów wysokoporowatych do codziennej pielęgnacji powinien być łagodny. Chroń je również przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promienie UV, metale ciężkie (które powodują szybsze blaknięcie efektu koloryzacji i matowienie włosów), sól morska czy zanieczyszczenia. W jaki sposób to zrobić?

Oprócz dobrych nawyków (np. noszenie kapelusza lub spryskiwanie włosów filtrami UV podczas słonecznego dnia, spłukiwanie ich po każdej kąpieli w morzu lub basenie), niezbędne będą kosmetyki o działaniu naprawczym i ochronnym. Do mycia używaj strumienia letniej wody, ponieważ skrajne temperatury mogą przyczynić się do większego rozchylenia łusek. Planując odpowiednią pielęgnację, warto też kierować się zasadą równowagi PEH.

Równowaga PEH a porowatość włosów

Aby włosy wyglądały zdrowo i pięknie, należy im dostarczać odpowiednich składników pielęgnacyjnych we właściwych proporcjach, tj. protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). Proteiny mają działanie regenerujące, emolienty – ochronne, a humektanty – silnie nawilżające. W zależności od stopnia porowatości włosy potrzebują uzupełnienia innych składników.

  • Włosy wysokoporowate potrzebują głównie uzupełnienia protein (np. owsianych, jedwabnych, keratyny), które mają silne działanie regenerujące i odbudowujące. Bardzo lubią olejowanie i naturalne oleje (np. olej kokosowy, ze słodkich migdałów, z pestek moreli), a także masło shea.
  • Włosy średnioporowate potrzebują regularnego dostarczania zarówno protein i emolientów, jak i humektantów, aby utrzymać je w dobrej kondycji.
  • Włosy niskoporowate polubią zwłaszcza emolienty i humektanty, zbyt dużo protein może je niepotrzebnie obciążać i powodować przyklapnięcie. Konieczny jest także umiar w stosowaniu olejków.

Planując rutynę pielęgnacyjną dla swoich włosów, nie zapominaj też o ochronie koloru, jeśli często je farbujesz. Bez względu na naturalną porowatość włosy farbowane czy rozjaśniane mogą potrzebować bardziej skoncentrowanych produktów.

Świadoma pielęgnacja włosów – gama Metal Detox

Naukowcy marki L’Oréal Professionnel Paris przez 7 lat prowadzili badania nad wpływem metali ciężkich szczególnie na włosy farbowane, co zaowocowało opracowaniem wyjątkowej gamy kosmetyków Metal Detox, z formułą rozpoznającą i neutralizującą cząsteczki metali osadzające się we włosach.

W profesjonalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim, szczególnie przy regularnej koloryzacji włosów, stosowana jest Kuracja Metal Detox. To specjalistyczny zabieg pielęgnacyjny zabezpieczający włosy, wykonywany przez profesjonalistów wyłącznie w salonie fryzjerskim po zabiegu koloryzacji lub dekoloryzacji. Fryzjer nakłada produkt na 1 minutę na umyte i osuszone ręcznikiem włosy, a następnie spłukuje, zapewniając optymalne rezultaty i profesjonalną aplikację.

Te produkty nie tylko nawilżają, regenerują i chronią włosy, ale dzięki zdolności wyłapywania cząsteczek metali zapobiegają blaknięciu koloru i matowieniu włosów. Są polecane do wszystkich włosów farbowanych, w szczególności rozjaśnianych.

spray metal detox

Spray Metal Detox Pré-Treatment to produkt przygotowujący włosy do koloryzacji. Zaaplikowany na suche włosy neutralizuje cząsteczki metali osadzające się w ich włóknach. Dzięki temu chroni je przed uwrażliwieniem podczas zabiegu, a jednocześnie zapewnia jednolity i długotrwały efekt koloryzacyjny. Ten etap pielęgnacji może być wykonany tylko przez wykwalifikowanego fryzjera w warunkach salonowych.

Zanim umyjesz włosy, warto wypróbować również pielęgnację przed szamponem – czyli profesjonalny pre-szampon Metal Detox, który uzupełnia 1 milion mikropęknięć włosów w zaledwie 1 minutę oraz zapewnia 72-godzinne nawilżenie*. Formuła została wzbogacona o 2% Glicofillera, by zapobiec nadmiernemu wchłanianiu wody z metalami.

Kolejnym etapem pielęgnacji jest mycie włosów szamponem Metal Detox – to produkt o kremowej konsystencji, który oczyszcza i zabezpiecza włosy. Chroni je odkładaniem się metali ciężkich, które mogą utrudniać koloryzację i dekoloryzację. Zawiera Glikoaminę i Ionene, wobec czego delikatnie oczyszcza włókna włosów i zapobiega gromadzeniu się związków takich jak miedź. Po użyciu włosy wyglądają zdrowo i są lśniące.

Maskę zabezpieczającą włosy Metal Detox wystarczy nałożyć na 1 minutę, aby zobaczyć jej korzystne działanie. Zaleca się jej stosowanie po każdym zabiegu koloryzacji lub dekoloryzacji. Dzięki formule wzbogaconej o Glikoaminę oraz Ionene chroni włókna włosów i odżywia je, a przy tym przyczynia się do zachowania bardziej jednolitego koloru.

By zabezpieczyć włosy przed wysoką temperaturą i nie tylko sięgnij po Skoncentrowany olejek ochronny do włosów Metal Detox. Chroni włosy przed osadzaniem się metali i działaniem wysokiej temperatury do 230 stopni Celsjusza*. Również zawiera Glikoaminę, a jego stosowanie zapewnia m.in. 2x bardziej odżywione i lśniące włosy*. Jednocześnie posiada lekką konsystencję, która szybko się wchłania i nie obciąża włosów. Olejek może być stosowany zarówno na mokre, jak i suche włosy. Jest przeznaczony do wszystkich rodzajów włosów.

*Test instrumentalny.

Porowatość włosów – podsumowanie

Kiedy wiesz, jak sprawdzić porowatość włosów, ułożenie skutecznej pielęgnacji jest zdecydowanie łatwiejsze. Niezależnie od tego, czy Twoje włosy są wysokoporowate, średnioporowate czy niskoporowate, potrzebują regularnie dostarczanych składników odżywczych oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj jednak, że test na porowatość włosów dostępny w internecie czy też metoda ze szklanką wody to jedynie drobne podpowiedzi. Najważniejsza jest uważna obserwacja włosów, a przede wszystkim – sięganie po sprawdzone produkty.

Bibliografia:

  • Niedziałek A., Robię włosing, Warszawa 2021.
  • Wiśniewska J., Okiem kosmetologa. Pielęgnacja włosów: o tym należy pamiętać, https://aptekarski.com/artykul/okiem-kosmetologa-pielegnacja-wlosow-o-tym-nalezy-pamietac [dostęp: 24.07.2024].

L'Oréal ProfessionnelPolecane produkty