Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Robimy wszystko, by dbać o dobro zwierząt

Od ponad 30 lat, L’Oréal Group angażuje się w świat bez testów na zwierzętach.

Grupa L’Oréal nie testuje żadnych ze swoich produktów ani składników na zwierzętach i od ponad 30 lat jest liderem stosowania alternatywnych metod oceny bezpieczeństwa kosmetyków. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych konsumentów od zawsze stanowiły dla nas absolutny priorytet. Tak samo jak dbanie o dobro zwierząt.

W oparciu o badania naukowe opracowaliśmy w L’Oréal bardzo rygorystyczną procedurę oceny bezpieczeństwa naszych produktów. Na długo zanim kwestia testów na zwierzętach została podniesiona przez społeczeństwo lub regulacje prawne, L’Oréal pracował nad nowymi metodami oceny bezpieczeństwa, które nie wymagają udziału zwierząt.

Od 1979 r. L’Oréal rekonstruuje w laboratoriach, jako alternatywę dla testów na zwierzętach, pionierskie modele ludzkiej skóry w celu opracowania testów in vitro. W tym czasie zostały stworzone ośrodki Episkin w Lyonie (Francja) i Szanghaju (Chiny), gdzie wytwarzane są modele rekonstruowanej skóry. Poza modelami skóry, L’Oréal dysponuje również szeroką gamą narzędzi umożliwiających predykcyjną ocenę produktów bez udziału zwierząt. Należą do nich na przykład modelowanie molekularne, systemy do ekspertyzy toksykologicznej, techniki obrazowania i inne. W 1989 roku Grupa L'Oréal zupełnie zrezygnowała z testowania swoich produktów na zwierzętach. Stało się to na 14 lat przed wprowadzeniem regulacji prawnych w tym zakresie.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj wszystkie odpowiedzi

PYTANIE

1

Czy Grupa L'Oréal przeprowadza testy na zwierzętach?

L'Oréal nie testuje na zwierzętach żadnego ze swoich produktów ani żadnego ze swoich składników. Od ponad 30 lat znajduje się w czołówce firm wykorzystujących alternatywne metody badania bezpieczeństwa produktów. W 1989 roku Grupa L'Oréal zupełnie zrezygnowała z testowania swoich produktów na zwierzętach. Stało się to na 14 lat przed wprowadzeniem regulacji prawnych w tym zakresie.

PYTANIE

2

Jakie metody alternatywne dla badań na zwierzętach opracował L'Oréal?

Od 1979 r. L’Oréal rekonstruuje w laboratoriach, jako alternatywę dla testów na zwierzętach, pionierskie modele ludzkiej skóry w celu opracowania testów in vitro. W tym czasie zostały stworzone ośrodki Episkin w Lyonie (Francja) i Szanghaju (Chiny), gdzie wytwarzane są modele rekonstruowanej skóry. Poza modelami skóry, L’Oréal dysponuje również szeroką gamą narzędzi umożliwiających predykcyjną ocenę produktów bez udziału zwierząt. Należą do nich na przykład modelowanie molekularne, systemy do ekspertyzy toksykologicznej, techniki obrazowania i inne.

PYTANIE

3

Jeśli nie testujecie produktów na zwierzętach, to dlaczego L'Oréal nadal znajduje się na liście PETA wśród firm, które przeprowadzają takie testy?

Nigdzie na świecie L'Oréal nie testuje żadnych swoich produktów ani składników na zwierzętach. Niemniej jednak, ponieważ nasze produkty są sprzedawane w Chinach, L'Oréal nadal znajduje się na liście PETA pośród firm, które przeprowadzają w ten sposób swoje badania. Wynika to z faktu, iż chińskie organy ds. zdrowia decydują się na samodzielne przeprowadzenie testów niektórych kosmetyków na zwierzętach.

PYTANIE

4

Więc dlaczego nadal jesteście obecni w Chinach?

Dzięki obecności w Chinach, L'Oréal może pomóc w zmianie przepisów dotyczących badań na zwierzętach. Grupa L'Oréal jest najbardziej aktywną firmą współpracującą z władzami chińskimi na rzecz całkowitego zaniechania przeprowadzania badań na zwierzętach. W związku z tym, zdecydowana większość produktów, które sprzedajemy w Chinach oraz od 2021 roku importowanych do Chin, nie jest poddawana takim testom.

PYTANIE

5

Jakie działania realizuje L'Oréal, aby położyć kres badaniom na zwierzętach w Chinach?

Od ponad 10 lat, L’Oréal angażuje się we współpracę z władzami i naukowcami chińskimi w celu uznania alternatywnych metod badania bezpieczeństwa kosmetyków i umożliwienia rozwoju przepisów na rzecz całkowitego wyeliminowania testowania kosmetyków na zwierzętach. W wyniku tych działań, obecnie większość naszych kosmetyków produkowanych i sprzedawanych w Chinach, takich jak wszystkie „niefunkcjonalne” produkty do pielęgnacji skóry (niewykazujące żadnej aktywności biologicznej), nie jest już testowana na zwierzętach. Produkty „niefunkcjonalne” obejmują kategorię pielęgnacji skóry, makijażu oraz szampony. W 2014 roku otworzyliśmy centrum Episkin* w Szanghaju, gdzie odbywa się produkcja modeli zrekonstruowanej skóry. Przeprowadza się na nich testy bezpieczeństwa in vitro, bez udziału zwierząt. Technologia ta została udostępniona chińskim organom władzy.

*Episkin to model zrekonstruowanej skóry ludzkiej

L’Oréal nie testuje żadnego ze swoich produktów ani składników na zwierzętach i jest pionierem w dziedzinie metod alternatywnych.

W 1989 roku firma L'Oréal zupełnie zrezygnowała z testowania swoich produktów na zwierzętach. Stało się to na 14 lat przed wprowadzeniem regulacji prawnych w tym zakresie. L'Oréal całkowicie zaprzestał badania składników swoich produktów na zwierzętach w 2013 roku. 9 października 2017 r. OECD ogłosiło, że przyjęło metodę U-SENS™ (do przewidywania potencjału uczulającego) oraz metodę HCE EIT (do wykrycia potencjalnego działania drażniącego dla oczu przez substancje chemiczne), które można stosować zamiast testów wykonywanych na zwierzętach. Przyjęcie przez OECD tych metod pozwala wszystkim branżom przemysłu sięgać po dwie, opracowane przez laboratoria badań L’Oréal, metody alternatywne. L’Oréal to jedyna firma kosmetyczna, która może pochwalić się spójnym połączeniem ambicji, technologii i wyjątkowej ciągłości zebranych danych, posiadając: - doświadczenie w branży kosmetycznej pozyskane na przestrzeni 100 lat;
- specjalistyczną wiedzę o inżynierii tkankowej na podstawie 40 lat badań;
- możliwość uwzględnienia danych bezpieczeństwa pozyskanych podczas przeprowadzonych testów na zwierzętach;
- dane odnoszące się do skuteczności, pozyskane z prób wykonanych na tkankach zrekonstruowanych oraz badaniach klinicznych z udziałem ludzi;
- informacje zwrotne z post marketingowej kontroli kosmetyków itd.

Cała ta wiedza pozwoliła naszym naukowcom wykonać znaczący krok w kierunku stosowania oceny predyktywnej, przewidywania możliwych niepożądanych efektów ubocznych działania składnika, a także odtworzenia mechanizmów zachodzących w ludzkim ciele. Cel, jaki nam przyświeca, to przewidywanie braku wpływu działania na zdrowie ludzi i planetę, szybciej i bezpieczniej, zapewniając zauważalną skuteczność produktów.

Inżynieria tkankowa

Po koniec lat 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i we Francji pojawiła się technologia rekonstrukcji skóry ludzkiej. L’Oréal podjął się rozwijania tej dziedziny w swoich laboratoriach nie tylko ze względu na niezwykle obiecujący charakter, ale z uwagi na fakt, że testy produktów wykonane na modelach rekonstrukcji z użyciem ludzkich komórek skóry zapewniają lepszą skuteczność niż te wykonane na gryzoniach.

Przez ponad 20 lat Grupa L’Oréal inwestowała w swoje laboratoria we Francji i w innych miejscach na świecie, w tworzenie linii produkcyjnej oraz w zakup dwóch spółek specjalizujących się w tej dziedzinie (Episkin oraz Skin Ethic). Pierwszy zrekonstruowany naskórek, opracowany na początku lat 80. XX wieku, był prawdziwą rewolucją w ocenie bezpieczeństwa składników przez Dział Badań L’Oréal.

Kolejne modele były coraz bardziej zaawansowane, prezentując bardziej złożoną budowę biologiczną. Od prostego modelu naskórka przeszliśmy do modelu naskórka z pigmentacją, imitującego oznaki starzenia, a potem do „pełnego” modelu skóry z funkcjonującym naskórkiem i skórą właściwą.

Modele zrekonstruowanej skóry to wyjątkowe narzędzie w zrozumieniu reakcji zachodzących w fizjologii człowieka. Te, na których pracują laboratoria L’Oréal, posiadają morfologię i cechy, które coraz bardziej przypominają naturalną ludzką skórę. Są stosowane w branży kosmetycznej głównie do testowania bezpieczeństwa surowców oraz skuteczności produktów gotowych (kremów, szamponów, pomadek itd.).