Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Porowatość włosów – określ jej poziom i wybierz najlepsze kosmetyki!

Wiele kobiet zastanawia się, co zrobić, by poprawić kondycję swoich kosmyków. Jedną z kwestii, którą należy określić, by pielęgnacja była właściwa, jest porowatość włosów. Warto wiedzieć, w jaki sposób to zweryfikować i dlaczego taka ocena ma znaczenie.

Porowatość włosów jest ściśle związana z ich budową, dlatego warto poznać jej schemat. Każdy włos składa się z widocznej łodygi oraz schowanego w tkance podskórnej korzenia. Na wygląd wpływa stan obu części, jednak zwracamy uwagę przede wszystkim na te, które wyrastają z mieszków włosowych.

Spis treści:

Czym jest porowatość włosów?

Jak określić poziom porowatość włosów?

Określenie poziomu porowatości włosów na podstawie obserwacji

Jak pielęgnować włosy o różnym poziomie porowatości?

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów niskoporowatych

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów wysokoporowatych

Jak troszczyć się o włosy średnioporowate?

Wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów średnioporowatych

Kosmetyki do włosów o różnym poziomie porowatości

Idealne kosmetyki dla włosów niskoporowatych

Jakie kosmetyki dla włosów średnioporowatych?

Kosmetyki polecane włosom wysokoporowatym

Czym jest porowatość włosów?

Aby wiedzieć, co to jest porowatość włosów, należy skupić się na ich widocznej części, którą stanowi łodyga włosa. Składa się ze znajdującego się wewnątrz rdzenia, kory włosa (odpowiadającej między innymi za elastyczność oraz odporność na uszkodzenia), a także z warstwy zewnętrznej, czyli osłonki. Tworzą ją płaskie, zachodzące na siebie komórki – łuski włosa.

Ich podstawowym zadaniem jest zabezpieczanie kosmyków przed utratą wody i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Łuski odpowiadają zarówno za zdrowy wygląd włosów, jak i ich porowatość. Może się wydawać, że osłonka powinna być zbudowana ze ściśle przylegających do siebie komórek. Tymczasem obserwujemy różny stopień odchylenia łusek – właśnie to określamy terminem „porowatość włosów”.

Wyróżniamy trzy poziomy porowatości włosów:

  • włosy wysokoporowate;
  • włosy średnioporowate;
  • włosy niskoporowate.

Jak określić poziom porowatość włosów?

Patrząc gołym okiem warstwa korowa włosa tworzy zwartą strukturę. Czy można więc samodzielnie sprawdzić poziom porowatości włosów? Wystarczy wykonać prosty test, polegający na umieszczeniu kilku włosów w szklance ciepłej wody. Okazuje się bowiem, że od stopnia rozchylenia łusek włosów zależy to, w jakim położeniu się znajdą.

  • Włosy wysokoporowate po kilku minutach opadają na dno.
  • Włosy niskoporowate utrzymują się na powierzchni wody.
  • Włosy średnioporowate unoszą się w środkowej części szklanki.

Określenie poziomu porowatości włosów na podstawie obserwacji

Test z wykorzystaniem szklanki wody to tylko jeden ze sposobów na to, jak określić poziom porowatości włosów. Może on nie być zresztą najbardziej wiarygodny, bo wiele zależy chociażby od stopnia twardości wody. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się swoim włosom – to, co może stanowić wyzwanie w ich pielęgnacji, bywa również wskazówką dotyczącą stopnia ich porowatości.

Włosy niskoporowate zazwyczaj są proste, średnioporowate mają tendencję do puszenia i wywijania się lub kręcenia, natomiast włosy wysokoporowate charakteryzują się dość mocnym skrętem.

Porowatość włosów bywa „wrodzona”, ale można na nią wpłynąć również swoimi decyzjami dotyczącymi pielęgnacji. Na stopień odchylenia łusek w obrębie kory włosa wpływa na przykład farbowanie i rozjaśnianie, a także nieprawidłowa stylizacja. To wszystko decyduje o tym, jaką porowatość mają włosy.

kobieta sprawdza stopień porowatości swoich włosów

Jak pielęgnować włosy o różnym poziomie porowatości?

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego w codziennej pielęgnacji włosów należy kierować się między innymi ich porowatością. Tylko dobrze dobrane kosmetyki sprawią, że włosy będą wyglądać zdrowo – staną się mocne i lśniące. W tym celu należy poznać ich potrzeby, by zakupione produkty mogły je zaspokoić.

Dotyczy to również codziennej rutyny: stosowania odpowiednich olejów, suszenia i techniki stylizacji włosów czy w końcu unikania szkodliwych eksperymentów, które zamiast poprawiać, tylko pogarszają ich stan. Jak zatem dostosować pielęgnację do poziomu porowatości włosów?

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Ten typ włosów wydaje się najprostszy w pielęgnacji, a przy tym jest najbardziej pożądany przez kobiety. Cecha charakterystyczna to przede wszystkim zamknięte łuski, które ściśle przylegają do siebie. Włosy są też gładkie, błyszczące i sypkie. Włos niskoporowaty nie ma tendencji do puszenia, nie chłonie bowiem wilgoci z otoczenia.

Jednocześnie jednak jest trudny do wystylizowania. Kręcone włosy lub fale zazwyczaj szybko się rozprostowują, przez co uzyskanie i utrzymanie efektownej fryzury bywa prawdziwym wyzwaniem. Włosy niskoporowate długo schną, co sprawia, że ich umycie i wysuszenie nie jest tak łatwym procesem, jak może się wydawać.

pielęgnacja włosów niskoporowatych

Dla włosów niskoporowatych charakterystyczna jest także mała objętość – zwykle przylegają do głowy i szybko przetłuszczają się u nasady. Pielęgnacja bywa więc dość skomplikowana, ponieważ trzeba ostrożnie dobierać kosmetyki, by nie przeciążyć swoich kosmyków. Najlepiej ograniczyć produkty bez spłukiwania, które mogą osadzać się na włosach i w konsekwencji powodują ich przetłuszczanie się. Trzeba bowiem pamiętać, że ściśle przylegające łuski w dużej mierze ograniczają przedostawanie się substancji odżywczych do wnętrza.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów niskoporowatych

szampon Scalp Advanced

W przypadku włosów niskoporowatych kosmetyki należy dopasować z rozwagą. Powinny to być lekkie produkty, które oczyszczą skórę głowy. Warto wybrać szampon kojący Scalp Advanced. Posiada lekką, żelową konsystencję, dzięki czemu nie obciąża włosów. Obecność niacynamidu wspomaga działanie oczyszczające, dodatkowo składnik ten łagodzi i koi wrażliwą skórę głowy. Dzięki regularnemu stosowaniu szamponu Scalp Advanced włosy stają się miękkie, błyszczące i nawilżone.

Przy niskiej porowatości włosów ważne jest także zachowanie równowagi PEH. Dostarczanie humektantów oraz protein powinno być jednak starannie przemyślane. Należy korzystać z protein o małych cząsteczkach, które będą mogły przedostać się do wnętrza włosa przez przylegające łuski. W przypadku humektantów sprawdzą się lekkie odżywki wzbogacone na przykład aloesem.

Aby nadmiernie nie obciążać włosów niskoporowatych, odżywki oraz maski można nakładać co drugie mycie. Warto również dobrze dobierać oleje – najlepiej zdecydować się na masło kakaowe, masło shea albo olej kokosowy.

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Posiadaczki włosów wysokoporowatych skarżą się, że choć ich włosy szybko schną i okazują się dosyć podatne na stylizację, to są również zniszczone, przesuszone i pozbawione blasku. Próżno szukać tu charakterystycznego dla włosów niskoporowatych efektu tafli. Dzieje się tak, ponieważ mają mocno odchylone łuski – wysoka porowatość włosów powoduje, że zarówno łatwo pozbywają się wody, jak i szybko tę wodę przyjmują. Można to zauważyć w deszczowy dzień, kiedy mimo wcześniejszego wygładzenia włos o wysokiej porowatości natychmiast staje się spuszony.

Bardzo często naturalne loki charakteryzuje również wysoka porowatość włosów. Nie wynika to bynajmniej z błędów pielęgnacyjnych, tylko z ich genetycznych predyspozycji. Właśnie dlatego pielęgnacja włosów kręconych bywa problematyczna. Ich posiadaczki stają przed wyzwaniem, jak przywrócić im naturalny blask i zdrową sprężystość. W przypadku włosów wysokoporowatych można stosować kosmetyki bez spłukiwania, a także warto zdecydować się na regularne olejowanie włosów.

pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów wysokoporowatych

Pielęgnacja przed szamponem Metal Detox

Wysokoporowate włosy są najbardziej wymagające w pielęgnacji. Należy traktować je łagodnie, by nie pogłębić ich wrażliwości – trzeba zwracać uwagę zwłaszcza na wpływ użytych kosmetyków. Duże znaczenie ma także woda, w jakiej myjemy włosy i zawarte w niem metale. Te, wnikając do ich wnętrza podczas każdego mycia, stanowią jedną z głównych przyczyn złamań włosów.

Dlatego też kosmetykiem, w jaki warto wzbogacić swoją pielęgnację włosów wysokoporowatych, jest nowość w gamie produktów Metal Detox – Pielęgnacja przed szamponem. Zawiera skoncentrowany, 2% Glicofiller, czyli opatentowaną technologię, zapobiegającą absorpcji wody pełnej metali. Oznacza to, że Pielęgnacja przed szamponem uzupełnia mikropęknięcia na powierzchni włosa, jak i dogłębnia wnika we włókna i wypełnia je aż do poziomu kory.

Jako że włosy wysokoporowate potrzebują przede wszystkim nawilżenia, warto przynajmniej raz w tygodniu wykonać olejowanie. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzą się oleje o dużych cząsteczkach – kwasy wielonienasycone z grupy 3 i omega-6. Godne polecenia są chociażby olej z pestek dyni, krokosza barwierskiego, kiełków pszenicy czy słodkich migdałów.

Prostownica parowa SteamPod

Wysoka porowatość włosów wymaga również ograniczenia zabiegów stylizacyjnych, które odbywają się przy użyciu wysokiej temperatury. Należy więc ograniczyć stosowanie suszarki do włosów oraz prostownicy, by dodatkowo ich nie przesuszać. Innym sposobem na ograniczenie uszkodzeń, jakie mogą spowodować sprzęty do stylizacji, jest wybór takiego urządzenia, które zapewni nie tylko doskonałe efekty na włosach, ale również zadba o ich kondycję. Idealnym przykładem będzie tutaj prostownica parowa Steam Pod.

Jak troszczyć się o włosy średnioporowate?

Średnia porowatość oznacza, że łuski są lekko odchylone. Są to włosy normalne, więc w ich pielęgnacji sprawdzi się gama kosmetyków przeznaczonych dla tego typu kosmyków. Łączą w sobie cechy włosów nisko- i wysokoporowatych – wyglądają zdrowo, ale mogą mieć tendencję do puszenia i falowania. Ten rodzaj włosów łatwo poddaje się stylizacji. Warto jednak wiedzieć, że posiadaczki włosów średnioporowatych często zwracają uwagę, że brak im blasku i nawilżenia.

Włos, który określamy jako średnioporowaty, może być trudny w pielęgnacji. Jak wspominaliśmy, jego widoczna część wykazuje cechy dwóch wcześniej omówionych typów. Niektóre kobiety mogą więc mieć trudności w doborze najlepszych kosmetyków. Na pewno warto zadbać o równowagę PEH, zaopatrując się w proteiny, emolienty i humektanty. Produkty można stosować wymiennie, zgodnie z aktualnymi potrzebami swoich włosów. Ważne jest, by obserwować, jak się zmieniają i zachowują pod wpływem różnych czynników.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów średnioporowatych

Włosy o średniej porowatości powinny być wygładzane, wzmacniane i odżywiane. Istotne jest także nawilżenie, warto więc wypróbować produkty L'Oreal Professionnel Paris z gamy Absolut Repair, które są wzbogacone kompleksem ZŁOTA QUINOA + PROTEINY. Ten składnik natychmiast domyka łuskę włosa, dzięki czemu kosmyki stają się gładkie i bardziej błyszczące. Włosy o wysokiej porowatości na pewno odczują różnicę. Odżywki i maski powinny być nakładane po każdym myciu.

W przypadku włosów o średniej porowatości również warto pamiętać o olejowaniu. Należy jednak wybierać kwasy jednonienasycone, czyli oleje o średnich cząsteczkach (np. olej winogronowy, z pestek moreli, arganowy i z awokado). Zabieg olejowania włosów można powtarzać raz lub dwa razy w tygodniu.

Kosmetyki do włosów o różnym poziomie porowatości

Stan włosów w dużej mierze zależy od wybranych kosmetyków. Ich skład oraz sposób stosowania może przełożyć się na poprawę kondycji kosmyków, wygładzenie łusek, wzmocnienie i odżywienie. Produkty należy dobierać do poziomu porowatości – nie powinno być to jednak trudne, ponieważ każda kobieta znajdzie odpowiednią dla siebie propozycję w szerokiej gamie kosmetyków L'Oreal Professionnel Paris do pielęgnacji włosów.

Idealne kosmetyki dla włosów niskoporowatych

Posiadaczki włosów niskoporowatych bardzo często zmagają się z oklapniętą fryzurą i szybkim przetłuszczaniem kosmyków u nasady. W takiej sytuacji warto postawić na delikatne oczyszczanie, ale również uniesienie włosów. Takie efekty uzyskasz dzięki produktom z linii Volumetry, która została opracowana dla nadania kosmykom większej objętości i życia.

szampon Volumetry

Szampon Volumetry L'Oreal Professionnel Paris przeznaczony jest dla włosów z problemem objętości. Dzięki temu produktowi wyglądają tak, jakby nie podlegały grawitacji. Są wyraźnie uniesione, ale zachowują przy tym lekkość i sprężystość. Szampon został wzbogacony kwasem salicylowym, co sprawia, że delikatnie myje i oczyszcza włosy, nie powodując ich obciążania. To bardzo istotne przy niskiej porowatości.

spray Volumetry

Najlepsze efekty można uzyskać, stosując inne kosmetyki z gamy Volumetry. Na szczególną uwagę zasługuje spray do nasady włosów Volumetry L'Oreal Professionnel Paris. Oprócz kwasu salicylowego ma on w swoim składzie kompleks Intra-CylaneTM. To molekuła, która wnika we włókno włosa. Unosi go u nasady i jednocześnie podtrzymuje, a aktywny składnik hydralight zapobiega utracie wody. Spray do włosów działa wielotorowo:

  • zapewnia odpowiednie nawilżenie;
  • unosi włosy i dodaje im objętości;
  • oczyszcza nasadę włosów;
  • nadaje im zdrowy blask.

Oprócz tego na problem włosów, które przetłuszczają się u nasady, można znaleźć również doraźną pomoc. Rozwiązaniem jest suchy szampon, który odświeża kosmyki bez użycia wody. Natychmiast zwiększa ich objętość, a stanowiący jego bazę proszek ryżowy idealnie absorbuje naturalne olejki.

Ważne jest również to, że nie pozostawia białych śladów – chwilę po spryskaniu nasady włosów wystarczy delikatnie je przeczesać, by cieszyć się ich świeżym wyglądem.

Jakie kosmetyki dla włosów średnioporowatych?

olejek Metal Detox

Może się wydawać, że dobranie kosmetyków do włosów średnioporowatych nie powinno stanowić większego problemu. Warto jednak postawić na produkty, które pozwolą zabezpieczyć je również w przypadku wysokich temperatur. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się olejek Metal Detox L'Oreal Professionnel Paris. Skutecznie zabezpieczy pasma przed działaniem wysokiej temperatury, zapewniając im wygładzenie i miękkość.

maska bez spłukiwania Absolut Repair Molecular

W przypadku termoochrony równie dobrym wyborem będzie Maska bez spłukiwania Absolut Repair Molecular. Chroni włosy przed działaniem wysokich temperatur nawet do 230°C i sprawia, że stają się gładkie, lśniące i zyskują zdrowy wygląd.

Kosmetyki polecane włosom wysokoporowatym

Kobiety o włosach wysokoporowatych mogą bez obaw sięgać po kosmetyki z serii Absolut Repair Molecular L'Oreal Professionnel Paris. Znajdują się w niej bowiem produkty przeznaczone głównie dla włosów bardzo zniszczonych, które potrzebują skutecznej regeneracji w postaci odbudowy struktury molekularnej włosa, a także przywrócenia im siły, sprężystości i elastyczności.

Jeśli natomiast nasze włosy nie są nadmiernie zniszczone, doskonałą odpowiedzią na codzienną regenerację będzie gama Absolut Repair.

szampon Absolut Repair

Do kosmetyków z tej linii, które warto stosować na co dzień, należy zwłaszcza szampon do włosów zniszczonych Absolut Repair. Działa regenerująco na każdy włos, zamykając jego łuski, co zapobiega nadmiernej utracie wody i wysuszaniu. Kosmyki stają się miękkie i bardziej nawilżone, a przy tym wzmocnione, co sprawia, że lepiej się układają. Specjaliści zalecają, by szampon stosować dwukrotnie – najpierw po to, by oczyścić włosy, a później, by je pielęgnować. Oczywiście to działanie wzmacniają również inne produkty z serii Absolut Repair, czyli odżywka i maska.

Spray odbudowujący Absolut Repair

Dobrze będzie również sięgnąć po inny kosmetyk, które pokochały kobiety. To Wielofunkcyjny Odbudowujący Spray 10 w 1 Absolut Repair, który został wzbogacony proteinami i złotą komosą ryżową. Jego profesjonalna formuła błyskawicznie przynosi włosom aż 10 korzyści, do których można zaliczyć odżywienie, regenerację, redukcję rozdwajania końcówek, miękkość, ułatwienie rozczesywania czy ochronę przed wysoką temperaturą.

Zrozumienie tego, jak porowatość włosów wpływa na ich kondycję, stanowi klucz do dobrania prawidłowej pielęgnacji. Dotyczy to stosowania odpowiednich kosmetyków, lecz także zabiegów stylizacyjnych, ponieważ i one mogą uwrażliwić włosy, pogłębiając problem. Jednak przy odpowiedniej rutynie pielęgnacyjnej i zastosowaniu najlepszych produktów efekt powinien być znakomity!