Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Włosy średnioporowate – podstawy pielęgnacji

Włosy średnioporowate są zdrowe i bezproblemowe, łatwo się układają, nie sprawiają problemów w stylizacji i koloryzacji. To włosy określane często jako normalne. Bardzo jednak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, która pozwala zachować je w równowadze i dobrej kondycji. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

 

Włosy średnioporowate – co to znaczy?

Porowatość włosów związana jest ze stopniem odchylenia ich łusek, co wpływa nie tylko na ich powierzchnię (włosy wysokoporowate są bardzo szorstkie, a niskoporowate – idealnie gładkie) oraz stopień nawilżenia, ale także podatność na stylizację, puszenie, objętość czy trwałość koloru po farbowaniu. Im łuski włosów mocniej odchylone, tym większa porowatość. Wyróżniamy trzy rodzaje włosów pod względem porowatości: wysokoporowate włosy, średnioporowate włosy oraz niskoporowate włosy.

Włosy średnieporowate mają tylko nieznacznie odchylone łuski, co powoduje, że łączą cechy włosów wysoko- i niskoporowatych. Z jednej strony wilgoci dosyć łatwo dostać się do środka, ale aż tak szybko jej nie tracą! To powoduje, że mogą się puszyć w deszczowy dzień, ale nie są tak sianowate i zniszczone jak włosy wysokoporowate. Jednocześnie nie są tak bardzo oklapnięte i sypkie jak włosy niskoporowate. Często ich porowatość została zmniejszona dzięki odpowiedniej pielęgnacji lub podwyższona np. poprzez rozjaśnianie.

Można powiedzieć, że włosy o średniej porowatości pozostają w równowadze i dzięki temu nie sprawiają większych problemów w pielęgnacji, stylizacji czy koloryzacji. Niestety, trzeba być bardzo ostrożnym – pod wpływem nieodpowiedniej pielęgnacji łuski zaczynają się odchylać jeszcze bardziej, co spowoduje podwyższenie ich porowatości i problemy typowe dla włosów wysokoporowatych. Z kolei przesadne aplikowanie na nie np. ciężkich masek proteinowych może spowodować, że staną się przyklapnięte, co jest typowe dla włosów o niskiej porowatości. Na szczęście, włosy te łatwo poddają się zabiegom pielęgnacyjnym i szybko można poprawić ich wygląd oraz kondycję.

 

Średnioporowate włosy – w jaki sposób je rozpoznać?

Generalnie można powiedzieć, że są to włosy normalne. Mogą jednak mieć następujące cechy i tendencje:

  • Mimo że ich kondycja jest ogólnie dobra, mogą mieć słaby połysk i bywają matowe.
  • Często są to włosy cienkie i delikatne, z tendencją do nadmiernego wypadania (np. sezonowego).
  • Puszą się pod wpływem wilgoci, ale nie są bardzo szorstkie czy sianowate jak włosy wysokoporowate.
  • Bywają podatne na elektryzowanie.
  • Zimą, pod czapką, mogą się przetłuszczać, podobny efekt często wywołuje nałożenie na nie ciężkich kosmetyków.
  • Łatwo poddają się koloryzacji, czasami mają tendencję do szybszego blaknięcia koloru, choć generalnie utrzymuje się on dosyć długo (odchylenie łusek ułatwia osadzanie się we włosie szkodliwych czynników przyspieszających ten proces, takich jak metale ciężkie).
  • Mogą mieć skłonność do plątania, co wymaga stosowania preparatów ułatwiających ich rozczesywanie po myciu.
  • Mogą być lekko falowane albo proste, ale nie są tak śliskie i sypkie jak niskoporowate.
  • Dosyć łatwo dodać im objętości, łatwo się je układa.
  • Końcówki włosów średnioporowatych mają skłonność do rozdwajania, dlatego dbając o kondycję włosów dobrze jest je regularnie podcinać.

Często osoby, które mają problem z określeniem porowatości włosów po ich cechach charakterystycznych, mają właśnie włosy średnioporowate.

 

Domowy test na porowatość

Charakterystyka włosów średnioporowatych często jest niejednoznaczna, dlatego możesz też zastosować tzw. test szklanki wody, który pomoże ci określić rodzaj włosów, jeśli mimo obserwacji nadal masz co do tego wątpliwości i raz włosy wyglądają na bardziej nisko-, a innym razem na bardziej wysokoporowate.

Napełnij szklankę do połowy wodą. Na jej powierzchni połóż wyrwany z głowy lub ucięty włos. Odczekaj 5 minut. Jeśli masz włosy średnioporowate, kosmyk zanurzy się w wodzie, ale nie opadnie na dno, jak włos wysokoporowaty. Włos niekosporowaty pozostanie natomiast jej powierzchni.

 

Włosy średnio- czy wysokoporowate – jakie są między nimi różnice?

Struktura włosów:

  • Włosy średnioporowate – proste, ale nie sztywne, lub lekko falowane.
  • Wysokoporowate – często się falują lub są kręcone, są podatne na odgniecenia.

Powierzchnia:

  • Włosy średnioporowate – są dosyć gładkie w dotyku, ale nie tak śliskie jak włosy niskoporowate. Rozjaśniane stają się bardziej szorstkie.
  • Wysokoporowate – są wyraźnie szorstkie w dotyku.

Odbijanie światła:

  • Włosy średnioporowate – często są pozbawione blasku, ale z pomocą odpowiedniej pielęgnacji szybko można nadać im lśniący wygląd.
  • Wysokoporowate – są matowe, nie odbijają światła.

Podatność na układanie:

  • Włosy średnioporowate – są podatne na stylizację, fryzura bez problemu utrzymuje się na nich przez kilka godzin.
  • Wysokoporowate – bardzo łatwo się je układa, długo utrzymują fryzurę, są też podatne na odgniatanie i często rano trzeba je zmoczyć przed ułożeniem.

Ich objętość:

  • Włosy średnioporowate – łatwo można je odbić od nasady.
  • Wysokoporowate – poprzez puszenie zyskują większą objętość.

Rozczesywanie:

  • Włosy średnioporowate – możesz je rozczesać bez problemu, mogą mieć czasami tendencję do plątania.
  • Wysokoporowate – plączą się, czepią, wymagają zwykle zastosowania dodatkowego środka kosmetycznego, aby rozczesać je bez szarpania i uszkodzeń.

Reakcja na wilgoć/zmoczenie:

  • Włosy średnioporowate – polane wodą mogą się lekko puszyć.
  • Wysokoporowate – chłoną wilgoć i pod jej wpływem zaczynają się mocno puszyć lub skręcać.

Szybkość schnięcia:

  • Włosy średnioporowate – schną w normalnym tempie.
  • Wysokoporowate – schną błyskawicznie.

Koloryzacja:

  • Włosy średnioporowate – dosyć łatwo poddają się zmianie koloru, który może mieć tendencję do nieco szybszego wypłukiwania, zwłaszcza gdy je rozjaśniasz. Ogólnie jednak dobrze poddają się koloryzacji.
  • Wysokoporowate – łatwo łapią kolor, ale szybko się on wypłukuje i blaknie.

Skłonność do puszenia:

  • Włosy średnioporowate – są gładkie, ale nie tak bardzo jak włosy niskoporowate, mogą się lekko puszyć lub falować pod wpływem wilgoci.
  • Wysokoporowate – bardzo łatwo się puszą, zwłaszcza pod wpływem wilgoci.

Nawilżenie:

  • Włosy średnioporowate – są dosyć dobrze nawilżone i elastyczne.
  • Wysokoporowate – są przesuszone i szorstkie.

Końcówki:

  • Włosy średnioporowate – mogą mieć skłonność do rozdwajania końcówek, zwłaszcza gdy je rozjaśniasz. Wymagają regularnego podcinania.
  • Wysokoporowate – końcówki włosów mają skłonność do rozdwajania, wymagają częstego podcinania.
 

Włosy średnioporowate a równowaga PEH

Zachowanie równowagi PEH jest niezbędne do tego, aby włosy były zdrowe i piękne. PEH oznacza balans między proteinami (P), emolientami (E) i humektantami (H). Każdy z tych składników odgrywa inną rolę w pielęgnacji – powinny być dostarczane w odpowiednich proporcjach (niekoniecznie równych), w zależności od rodzaju i porowatości włosów, tak aby zaspokoić ich wszystkie potrzeby. W doborze pielęgnacji PEH dla włosów istotna jest też pogoda, szczególnie wilgotność powietrza, która wpływa na ich kondycję i wygląd.

Proteiny – regenerują i odbudowują strukturę włosa, są budulcem włosa, mają działanie wzmacniające i wygładzające. W kosmetykach głównie stosuje się proteiny z pszenicy, owsiane, sojowe, jedwabne, mleczne oraz hydrolizowaną keratynę, kolagen czy elastynę, a także aminokwasy.

Nadmiar protein – włosy stają się matowe i sztywne, mogą się puszyć, są szorstkie.

Niedobór protein – powoduje przyklapnięcie fryzury, brak objętości, nasila tendencję do zlepiania się kosmyków w strąki i elektryzowanie. Osłabia skręt loków. Włosy trudniej jest ułożyć, są bardziej podatne na uszkodzenia.

Proteiny są wskazane do wszystkich typów włosów, tylko w różnych proporcjach. Pomogą odbudować zniszczone włosy wysokoporowate, dodadzą objętości płaskim i przylegającym do głowy włosom niskoporowatym oraz są niezbędne do utrzymania równowagi włosów średnioporowatych.

Emoliety – tworzą na powierzchni włosa okluzyjną powłokę, która chroni je przed utratą wilgoci i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Do emolientów należą substancje lipidowe, woski, oleje, alkohole tłuszczowe, lanolina, silikony, parafina, masła.

Nadmiar emolientów – włosy są mocno obciążone, przylegają do skóry głowy, mogą wyglądać na przetłuszczone, tworzą się na nich strąki.

Niedobór emolientów – włosy stają się szorstkie, suche, puszące, matowe, podatne na uszkodzenia. Ciężko się je rozczesuje.

Substancje też są szczególnie wskazane przy włosach średnioporowatych i wysokoporowatych, natomiast kosmetyki z dużą ilością emolientów mogą obciążać włosy niskoporowate.

Humektanty – to składniki wiążące wilgoć we włosach i zwiększające ich nawilżenie. Najsilniejszym humektantem jest kwas hialuronowy. Do grupy tej należą też gliceryna, alantoina, mocznik, lecytyna, pantenol, propolis, niacynamid czy wyciąg z aloesu.

Nadmiar humektantów – włosy stają się rozpulchnione, łatwo się puszą, trudno je rozczesać, tracą elastyczność.

Niedobór humektantów – są matowe, suche, oklapnięte, o zwiększonej łamliwości.

Humektanty są niezbędne w pielęgnacji włosów niskoporowatych, średnioporowate też ich potrzebują, ale w mniejszej ilości. Osoby z włosami wysokoporowatymi powinny ich unikać, zwłaszcza w deszczowe dni, jeśli nie chcą mieć na skórze głowy siana.

 

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

To pielęgnacja ukierunkowana na utrzymanie dobrej kondycji włosów. Jak dbać o włosy średnioporowate?

Do mycia wybieraj lekkie, łagodne szampony, które nie będą obciążały włosów i dokładnie oczyszczą skórę głowy. Odżywka do włosów średnioporowatych nawilży i wygładzi fryzurę oraz ułatwi jej rozczesywanie.

Dobrym wyborem będą odżywki emolientowe, które chronią włosy przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wilgoci, zapewniając im właściwy poziom nawilżenia. Wygładzają też włosy, nadają im miękkość i elastyczność.

Jeśli włosy się plączą, warto zastosować spray ułatwiający rozczesywanie lub lekką odżywkę bez spłukiwania w mgiełce. Zwykle jest to wystarczająco dobrze nawilżający produkt dla włosów średnioporowatych.

Włosy rozczesuj grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotką z naturalnego włosia.

Włosy o średniej porowatości wymagają regularnej regeneracji. Raz w tygodniu możesz zastosować proteinową maskę odbudowującą np. z jedwabiem bądź hydrolizowaną keratyną, która wzmacnia włosy i domyka łuski. Są to proteiny o średniej wielkości cząsteczek, które najlepiej nadają się do pielęgnacji tego typu włosów.

Jeśli masz tendencję do rozdwajania końcówek, stosuj olejki lub preparaty typu serum, które temu zapobiegną. Regularnie też podcinaj końce. To bardzo ważne dla ich pielęgnacji.

Uważaj na humektanty – twoje włosy ich potrzebują, ale w umiarkowanych ilościach. Zwykle źle tolerują kosmetyki z dużą zawartością gliceryny, lepiej – produkty z kwasem hialuronowym.

Chroń włosy przed słońcem i zanieczyszczeniami, a także przed urazami mechanicznymi, powodowanymi np. tarciem lub szarpaniem włosów, oraz chemicznymi, takimi jak silne detergenty – wszystkie te czynniki będą powodować dalsze odchylanie łusek (mocno rozchylone łuski są typowe dla włosów wysokoporowatych). Latem warto stosować filtry przeciwsłoneczne do włosów lub nosić kapelusz.

Unikaj gęstych, ciężkich, oblepiających włosy kosmetyków, które mogą powodować ich przyklapnięcie i brak objętości, a nawet wrażenie przetłuszczania. Odpowiednio dobrana pielęgnacja do rodzajów włosów to też kwestia estetyki!

Uważaj, aby zbyt mocno nie związywać i nie spinać włosów średnioporowatych – to uszkadza ich strukturę i przyczynia się do odchylania łusek i łamliwości. Jeśli lubisz spać w związanych włosach, najlepszy będzie luźny warkocz.

Włosy średnioporowate są zdrowe i bezproblemowe, łatwo się układają, nie sprawiają problemów w stylizacji i koloryzacji. To włosy określane często jako normalne. Bardzo jednak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, która pozwala zachować je w równowadze i dobrej kondycji. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

 

Średnia porowatość włosów – jak dobrać kosmetyki do ich potrzeb?

Dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów średnioporowatych może ci początkowo sprawiać trochę trudności. Ten typ włosów jest bowiem dosyć kapryśny i szybko reaguje na niewłaściwą pielęgnację.

Na pewno poza już wymienionymi wyżej zasadami warto pamiętać o jeszcze jednej. Zabiegi koloryzacyjne (szczególnie rozjaśnianie) sprzyjają odchylaniu łusek, co nie służy włosom średnioporowatym, ponieważ dochodzi do osadzania się w nich zanieczyszczeń i metali ciężkich, które powodują szybsze blaknięcie i matowienie koloru. Dlatego nawet jeśli teraz włosy nie sprawiają ci wielu problemów, warto to wziąć pod uwagę, jeśli planujesz zmianę ich odcienia lub często je rozjaśniasz.

Idealna koloryzacja to nie tylko bowiem dobór odpowiedniego produktu, techniki farbowania i koloru włosów (ułatwi ci to nasza wyjątkowa aplikacja Style My Hair, która pozwala na wirtualną zmianę koloru i sprawdzenie, jak wyglądasz w różnych odcieniach), ale też ich odpowiednie przygotowanie do tego procesu.

Taką funkcję spełnia innowacyjny spray z gamy Metal Detox, nad której formułą naukowcy marki L’Oréal Professionnel pracowali przez 7 lat. Jej zadaniem jest neutralizacja metali ciężkich, na których osadzanie szczególnie są narażone włosy farbowane i rozjaśniane. Dzięki temu kosmetyki te nie tylko nawilżają, regenerują i chronią włosy, ale też zapobiegają blaknięciu koloru i matowieniu fryzury.

 

Gama Metal Detox

W skład gamy wchodzą cztery produkty:

 

Metal Detox Pré-Treatment Spray – produkt przygotowujący włosy do koloryzacji. Zaaplikowany na suche włosy neutralizuje cząsteczki metali osadzające się w ich włóknach. Dzięki temu chroni je przed uwrażliwieniem podczas zabiegu, a jednocześnie zapewnia jednolity i długotrwały efekt koloryzacyjny..

Metal Detox Szampon – to kremowy szampon oczyszczający i zabezpieczający włosy. Chroni je przed odkładaniem się metali ciężkich, co może utrudniać koloryzację i pogarszać jej efekty. Zawiera Glikoaminę, która dzięki niewielkim rozmiarom molekuł dostaje się do włosów i tam lokalizuje oraz neutralizuje metale ciężkie, a także Aminosilan o silnym działaniu naprawczym i regenerującym.

Metal Detox Maska – to intensywna maska regenerująca, którą wystarczy nałożyć na włosy na 1 minutę, aby zobaczyć jej korzystne działanie. Włosy stają się nawilżone, odżywione, pełne blasku, bardziej miękkie, a przede wszystkim doskonale chronione przed czynnikami zewnętrznymi i osadzaniem się zanieczyszczeń. Maska poprawia elastyczność włosów, zmniejsza łamliwość włosów, sprawia, że pielęgnacja włosów jest jeszcze bardziej efektywna.

Metal Detox Olejek – lekki, nieobciążający olejek chroniący włosy przed osadzaniem się metali i działaniem wysokiej temperatury do 230 stopni C. Zawiera Glikoaminę, która neutralizuje metale, oraz substancje uszczelniające i wypełniające włókna włosów. Wzmacnia włosy, sprawia, że stają się mniej łamliwe, gładkie, pełne koloru, zdrowo wyglądające, rozświetlone. Olejek może być stosowany zarówno na mokre, jak i suche włosy. Jest przeznaczony do wszystkich rodzajów włosów.

Pielęgnacja włosów z Gamą Metal Detox