Spis treści
Rzadkie włosy – przyczyny
Rzadkie włosy u mężczyzny
Jak rozpoznać, że rzadkie, cienkie włosy są zniszczone i wymagają regeneracji?
Rzadkie włosy – czego unikać podczas pielęgnacji i stylizacji
Pielęgnacja rzadkich włosów – jak je zagęścić i poprawić ich kondycję?
Kosmetyki do cienkich i rzadkich włosów
Rzadkie włosy – przyczyny
Problem rzadkich włosów najczęściej spowodowany jest wpływem czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Ogólna kondycja organizmu oraz styl życia odbijają się na kondycji skóry głowy, mieszków włosowych i włosów, a to wpływa na ich objętość. Znaczenie będą mieć:
- choroby (np. nowotwory, cukrzyca, depresja, zaburzenia pokarmowe, anemia, choroby wątroby);
- choroby związane z nadmiernym wypadaniem włosów i kondycją skóry głowy, np. łupież, grzybica, łysienie androgenowe i telogenowe;
- problemy hormonalne, które prowadzą do wzmożonego wypadania włosów po ciąży, w trakcie menopauzy, w przypadku chorób tarczycy (niedoczynność, Hashimoto, choroba Gravesa), nadmiaru androgenów (męskich hormonów płciowych). Hormony odpowiadają za utrzymanie dobrej kondycji mieszków włosowych;
- przyjmowanie niektórych leków (np. immunosupresyjnych, przeciwdepresyjnych, przeciwzakrzepowych, nasercowych, przeciwmiażdżycowych, interferonów, androgenów, retinoidów) i stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
- nieprawidłowa dieta uboga w składniki odżywcze (najważniejsze będą: witamina A, E, H, C, D i z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, pełen zestaw aminokwasów, wapń, cynk, żelazo, jod, magnez, miedź);
- inne czynniki związane ze stylem życia: przemęczenie, niedostatki snu, przewlekły i silny stres;
- częsta ekspozycja na silne promieniowanie UV;
- zanieczyszczenia powietrza;
- nadmierne wypadanie włosów spowodowane zatruciem talem, arsenem lub rtęcią;
- błędy w pielęgnacji i stylizacji, np. niewłaściwie dobrane kosmetyki do potrzeb skóry głowy i włosów, szarpanie i pocieranie podczas czesania, mycia i wycierania, używanie akcesoriów, które doprowadzają do uszkodzenia lub wyrywania włosów, częsta stylizacja włosów na gorąco, stosowanie wysokich upięć, zabiegi chemiczne (m.in. koloryzacja, rozjaśnianie, keratynowe prostowanie).
Rzadkie włosy mogą być spowodowane poważnymi problemami zdrowotnymi, dlatego jeśli wykluczysz czynniki związane z pielęgnacją, dietą, stylem życia czy przyjmowanymi lekami, skonsultuj się trychologiem oraz lekarzem. Warto wykonać badania krwi: morfologię, stężenie żelaza, cynku, witaminy D, hormonów tarczycy. Może też być potrzebny trichogram lub inne badania trychologiczne.
Zdarza się też tak, że rzadkie włosy to cecha genetyczna, np. jeśli u rodziców lub dziadków wystąpiło łysienie androgenowe, które przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Problemy z objętością mogą mieć również osoby o włosach naturalnie cienkich, niskoporowatych (ich łuski ciasno przylegają do kory włosowej).
Rzadkie włosy u mężczyzny
Bardzo rzadkie włosy obserwuje się często także u mężczyzn. Utrata włosów – jeśli nie zauważasz nadmiernego wypadania – jest naturalnym procesem niezależnie od płci, ale czasami może być objawem problemów zdrowotnych. U mężczyzn najczęściej dochodzi do łysienia androgenowego, spowodowanego nadmiarem męskich hormonów i nadwrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron (pod jego wpływem kurczą się). Zaczyna się ono od charakterystycznego cofania się linii włosów przy skroniach i powstawaniu tzw. zakoli. Często pojawiają się też przerzedzenia na czubku głowy. Włosy stają się cieńsze, aż w pewnym momencie nie odrastają. Ten proces jest stopniowy i trwa przez lata. Jest dziedziczny, więc jeśli objawy były zauważalne u Twojego dziadka i ojca, prawdopodobnie są też przyczyną rzadkich włosów u Ciebie. Łysienie androgenowe można spowolnić przy pomocy farmakoterapii, zabiegów trychologicznych (np. mezoterapii skóry głowy, osocza bogatopłytkowego).
Jeśli proces przerzedzania włosów wygląda inaczej – ich wypadanie jest szybsze, intensywne, bardziej równomierne i dotyczy całej głowy – a często też towarzyszą mu inne objawy (np. przemęczenie, problemy skórne, spadek masy ciała, pogorszenie samopoczucia), przyczyną mogą być problemy zdrowotne lub związane ze stylem życia. W takim wypadku najlepiej wykonać badania krwi oraz skonsultować się z trychologiem lub dermatologiem.
Warto też przyjrzeć się swojej pielęgnacji, która może mieć znaczący wpływ na rzadkie włosy u mężczyzny. Często są one osłabione, np. przez uszkodzenia mechaniczne czy złą kondycję skóry głowy, a tym samym też mieszków włosowych. U mężczyzn częstym problemem jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do mycia. Warto wiedzieć, że do codziennego stosowania należy używać szamponu o delikatnym składzie. Nie można go zastąpić mydłem lub żelem do mycia ciała, ponieważ zawierają one zbyt silne składniki, które zaburzają naturalną barierę ochronną skóry. W przypadku łupieżu najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednią rutynę pielęgnacyjną dopasowaną do specyfiki tej dolegliwości. Samodzielne dopasowanie szamponu przeciwłupieżowego może skutkować przesuszeniem skóry głowy i przerzedzeniem włosów.
Rzadkie włosy u mężczyzny mogą być też osłabione i zniszczone. Dotyczy to zwłaszcza osób z dłuższymi włosami, które nieco bardziej narażone są na uszkodzenia (np. ocieranie się o ubranie). W takim wypadku do rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić odżywki wspierające regenerację, nawilżenie czy ochronę. Formułę dopasowuje się do potrzeb włosów (nie skóry głowy jak w przypadku szamponu), a kosmetyk nakłada tylko na długości, omijając skalp.
Jak rozpoznać, że rzadkie, cienkie włosy są zniszczone i wymagają regeneracji?
Przyczyną utraty objętości włosów i ich przerzedzania może być też osłabienie ich kondycji. Cienkie i rzadkie włosy same w sobie mogą wyglądać na cienkie i delikatne, ale nie zawsze oznacza to ich zniszczenie. Istnieją jednak konkretne oznaki, które wskazują, że wymagać one będą intensywnej regeneracji:
- końce są rozdwojone i łatwo się wykruszają,
- włosy łamią się na różnych długościach,
- po czesaniu na szczotce zostają nie tylko włosy z cebulkami, ale też małe, połamane fragmenty (oznacza to problem z łamliwością, a nie z wypadaniem),
- włosy są matowe, pozbawione naturalnego blasku,
- struktura włosów nie jest równa (są szorstkie, chropowate),
- po umyciu włosy nadal wyglądają na oklapnięte i bez życia,
- masz trudności z ich rozczesaniem (plączą się, tworzą się na nich kołtuny) i stylizacją,
- fryzura wygląda na napuszoną i trudną do ujarzmienia,
- włosy stają się coraz rzadsze, a skóra głowy bardziej widoczna.
Rzadkie włosy – czego unikać podczas pielęgnacji i stylizacji
Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja. Włosy nie otrzymują w niej niezbędnych składników z równowagi PEH, czyli grup składników aktywnych: protein (odpowiedzialnych za odbudowę, regenerację, wypełniających ubytki, np. proteiny roślinne, keratyna), emolientów (działających ochronnie, np. olejki do włosów) i humektantów (wspierających nawilżenie, np. kwas hialuronowy, panthenol, gliceryna) lub któryś z komponentów wprowadzony został w nadmiarze (np. problem przeproteinowania włosów). Nie należy rezygnować z odżywek i masek. Warto wiedzieć, że szampon służy do pielęgnacji skóry głowy, a dopiero kosmetyki kondycjonujące pomogą zadbać o włosy na długości.
Problemem może być także zbyt silne oczyszczanie, czyli stosowanie szamponów z mocnymi detergentami przy każdym myciu włosów. Zaburzają one naturalne środowisko skóry głowy, uszkadzając barierę hydrolipidową. Jest ona odpowiedzialna m.in. za zabezpieczanie przed utratą nawilżenia. Lepiej więc wybrać delikatny szampon, a ten silniej doczyszczający stosować tylko raz na kilka myć.
Podczas pielęgnacji rzadkich włosów bardzo duże znaczenie będzie mieć także odpowiednia temperatura wody. Najlepsza do mycia będzie letnia. Zbyt gorąca otworzyłaby łuski włosowe i jeszcze bardziej uwrażliwiła włosy. Pielęgnację warto zakończyć chłodnym płukaniem. Dzięki temu łuski zostaną domknięte, co pomoże zamknąć we wnętrzu włosa nawilżenie i składniki aktywne.
Rzadkie zniszczone włosy to także efekt zbyt agresywnej stylizacji. Negatywnie działać będą częste zabiegi chemiczne, używanie suszarki, prostownicy i lokówki bez termoochrony czy niewłaściwych akcesoriów. Warto zwrócić uwagę na to, czy szczotka lub grzebień nie mają ostrych ząbków lub elementów, które mogą trzeć włosy i je szarpać. Lepiej też zrezygnować z gumek z metalowymi elementami i ręczników z wyraźną strukturą (do wycierania włosów po myciu lepsze będą gładkie, sportowe lub nawet bawełniana koszulka).
Pielęgnacja rzadkich włosów – jak je zagęścić i poprawić ich kondycję?
Czy da się optycznie zagęścić rzadkie włosy? Jak wpłynąć na ich objętość przy pomocy zabiegów pielęgnacyjnych, stylizacji i cięcia? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, która zapewni bardzo rzadkim włosom odpowiednie wsparcie w odżywieniu i nawilżeniu oraz ochronę przed uszkodzeniami. W pierwszej kolejności zadbaj więc o równowagę PEH, stosując różne rodzaje odżywek i masek. Warto mieć świadomość składów i wybierać odpowiednie formuły zamiennie lub stosować produkty wielofunkcyjne (np. humektantowo-emolientowe).
Przydadzą się także profesjonalne kosmetyki do włosów z problemem wypadania lub zagęszczające. Skutecznym składnikiem będzie Aminexil. To jedna z najskuteczniejszych substancji stosowanych w kuracjach przeciw wypadaniu włosów. Jego działanie opiera się na wzmocnieniu cebulek włosowych, zapobieganiu ich miniaturyzacji oraz poprawie krążenia skóry głowy. Jeśli masz bardzo rzadkie włosy, wybierz też profesjonalny zabieg u fryzjera, np. z wykorzystaniem ampułek z tym składnikiem.
Odpowiednia stylizacja może optycznie zwiększyć objętość rzadkich włosów. Wykonując ją na gorąco, czyli przy użyciu suszarki, lokówki lub prostownicy, zawsze pamiętaj o termoochronie. Ustaw najniższą możliwą temperaturę oraz użyj specjalnych kosmetyków. Aby mieć optycznie gęste włosy, używaj dużej okrągłej szczotki do odbicia ich u nasady podczas suszenia. Możesz też robić to z głową w dół i przy użyciu dyfuzora. Sprawdzą się także suszarko-lokówki. Do nadawania objętości służą również specjalne spraye, które stosuje się przed stylizacją.
Jeśli masz rzadkie włosy, zdecyduj się także na odpowiednią fryzurę, która optycznie je zagęści. Najlepsze będą warstwowe cięcia i cieniowanie. Dobrze wyglądać będzie także bob i long bob oraz delikatne fale.
Kosmetyki do cienkich i rzadkich włosów
Podstawą przy bardzo rzadkich włosach jest więc świadoma pielęgnacja. Najlepiej wykonywać ją kosmetykami profesjonalnymi, których działanie oparte jest na skoncentrowanych formułach. L'Oréal Professionnel proponuje rutynę składającą się z szamponu i serum z linii Serioxyl Advanced do stosowania przy każdym myciu oraz kuracji z ampułkami do wykonywania 2 razy w roku. Pomiędzy kuracjami można wprowadzić serum z linii Aminexil Advanced, które pozwoli podtrzymać efekty. Do stylizacji przyda się spray Volumetry, który podnosi włosy u nasady i dba o objętość.

Szampon zagęszczający włosy L'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced
Szampon zagęszczający włosy L'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced to kosmetyk stworzony przy współpracy z profesjonalnymi fryzjerami. Skład i działanie zostały zatwierdzone przez dermatologów. Szampon jest prawdziwym resetem dla skóry głowy, która przez nieodpowiednią pielęgnację mogła utracić równowagę.
Szampon zawiera silne składniki aktywne. Najważniejsza to sól magnezu, dzięki której kosmetyk oczyszcza skórę głowy i usuwa substancje, które pogarszają kondycję skalpu, a tym samym też włosów. Skuteczność została naukowo potwierdzona. Testy instrumentalne wykazały o 22% więcej błyskawicznej objętości nawet przez 24 godziny. Efekt widoczny jest już po pierwszym użyciu.

Profesjonalne serum zagęszczające włosy L'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced
Doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji rzadkich włosów jest serum zagęszczające L'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced. Ponownie zastosowano tutaj silne składniki aktywne. W tym wypadku jest to Stemoksydyna w stężeniu 5% oraz resweratrol. Dzięki takiej formule kosmetyk uzupełnia działanie szamponu z tej samej linii i pomaga utrzymać równowagę skóry głowy. Pozwala to na poprawę cyklu życia włosa, usprawnienie odnowy mieszków włosowych i zwiększenie objętości włosów. Badanie kliniczne wykazało, że codzienne stosowanie serum zwiększa liczbę włosów i dodaje im gęstości, a rezultaty widoczne są już po 6 tygodniach1.
Jak stosować serum? Najlepiej nakładać je wieczorem, ponieważ formuła jest wrażliwa na światło. Po osuszeniu włosów ręcznikiem nanieś serum na całą skórę głowy. Aby zrobić to dokładnie, najlepiej podziel je na 4 sekcje i każdą spryskaj po 6 razy. Następnie wykonaj masaż opuszkami palców. Serum nie wymaga spłukiwania.
112-tygodniowe badanie kliniczne z udziałem 79 kobiet.

Profesjonalne serum przeciw wypadaniu włosów L'Oréal Professionnel Aminexil Advanced
Jeśli przyczyną rzadkich włosów jest ich nadmierne wypadanie lub chcesz podtrzymać efekty zabiegu Aminexil Advanced, zdecyduj się na profesjonalne serum L'Oréal Professionnel Aminexil Advanced. W formule znajduje się 1,5% Aminexilu. Wzmacnia ona siatkę kolagenu i fibronektyny, dzięki czemu cebulki włosów są silniej osadzone w skórze. Badanie kliniczne wykazało, że serum zagęszcza włosy i ogranicza ich wypadanie, a efekty widać po 6 tygodniach1. Dodatkowo włosy stają się o 87% mocniejsze. Kosmetyk stosuje się podobnie jak serum z linii Serioxyl Advanced: wieczorem, na osuszone ręcznikiem włosy, bez spłukiwania.
16-tygodniowe badanie kliniczne z udziałem 130 osób.

Ampułki L'Oréal Professionnel Aminexil Advanced
W przypadku dużego problemu z bardzo rzadkimi włosami i kiedy brak ich objętości spowodowany jest nadmiernym wypadaniem, zdecyduj się na profesjonalny zabieg z ampułkami L'Oréal Professionnel Aminexil Advanced. Formuła z dodatkiem 1,5% Aminexilu i kwasami Omega-61 została zatwierdzona przez dermatologów oraz opracowana we współpracy z trzema ekspertami od skóry głowy i profesjonalnymi fryzjerami. Kuracja zagęszcza włosy i ogranicza ich wypadanie, a rezultaty można zauważyć po 6 tygodniach stosowania2. Zabieg warto przeprowadzać 2 razy w roku. Zawartość 1 ampułki wystarczy równomiernie nanieść na skórę głowy wieczorem na zakończenie pielęgnacji. Następnie warto jeszcze wykonać masaż opuszkami palców.
16-tygodniowe badanie kliniczne z udziałem 130 osób.
2Pochodna.

Spray unoszący włosy u nasady L'Oréal Professionnel Volumetry
Idealnym zakończeniem świadomej pielęgnacji rzadkich włosów będzie spray unoszący włosy u nasady L'Oréal Professionnel Volumetry. Formuła wzbogacona jest o kwas salicylowy i kompleks Intra-CylaneTM, który po raz pierwszy wykorzystany został w kosmetyku w takiej formie. Składa się on z Intra-Cylane™, czyli molekuły, która regeneruje włókno włosa, przenikając do środka i tworząc silną, elastyczną strukturę podtrzymującą włosy. Kolejnym składnikiem aktywnym kompleksu jest Hydralight znany z właściwości nawilżających skórę głowy (zatrzymuje wodę w ilości odpowiadającej nawet 82% swojej masy). Po zastosowaniu sprayu włosy są uniesione u nasady co wpływa na optycznie zwiększoną gęstość.
Bibliografia:
- M. Żak, M. Ruprich, Metody redukcji łysienia i nadmiernego wypadania włosów, Zeszyty Naukowe Akademii Górnośląskiej Nr 11/2023, s. 157 – 162, gwsh.pl/content/biblioteka/org/zeszyty/ag/zn11/ZN11AG_Zak.pdf;
- M. Błaszczyk, Za problemy z włosami u kobiet najczęściej odpowiada te 5 czynników: zdrowie.wprost.pl/objawy/10656958/za-problemy-z-wlosami-u-kobiet-najczesciej-odpowiada-te-5-czynnikow.html;
- N. Abramek, M. Naja-Wiśniewska, B. Nieradko-Iwanicka, Medicinal and cosmetic products used in treatment of hair loss, Polish Hyperbaric Reaserch 3(80)2022, Journal of Polish Hyperbaric Medicine and Technology Society: intapi.sciendo.com/pdf/10.2478/phr-2022-0018;
- medicalprogress.pl/aktualnosci/najnowsze-odkrycia-naukowcow-zwiazane-z-przyczynami-i-zapobieganiem-utraty-wlosow-id396;
- cameron-hair.pl/blog/cienkie-slabe-lamliwe-wlosy-jakie-badania-wykonac;
- synevo.pl/wypadanie-wlosow-winne-sa-geny-czy-styl-zycia/;
- alab.pl/centrum-wiedzy/wypadanie-wlosow-lysienie-przyczyny-diagnostyka;
- trychologia.edu.pl/wypadanie-wlosow/;
- rp.pl/kultura/art16289421-z-wlosa-mozna-wyczytac-chorobe;
- mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/90705,diagnostyka-w-przypadku-nadmiernego-wypadania-wlosow;
- A. Szlachcic, K. Szlachcic-Wyroba, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej,Kosmetologia Estetyczna / 3 / 2014 / vol. 3: aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.3-6.pdf.