Spis treści
Na czym polega olejowanie włosów?
Olejowanie włosów – efekty
Czym olejować włosy?
Jaki olej do olejowania włosów wysokoporowatych?
Co wybrać do olejowania włosów średnioporowatych?
Czym olejować włosy niskoporowate?
Olejowanie włosów krok po kroku – metody
Olejowanie włosów na sucho
Olejowanie włosów na mokro
Olejowanie włosów na podkład
Jak prawidłowo olejować włosy? Wybierz właściwe produkty
Jak zrobić olejowanie włosów w domu? Podsumowanie
Na czym polega olejowanie włosów?
Choć może się wydawać, że to stosunkowa nowość w świecie beauty, tak naprawdę różnorodne oleje do olejowania włosów były stosowane już w starożytności, szczególnie na Bliskim Wschodzie. Już wówczas tamtejsze kobiety doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści dla wyglądu ich pasm może dać olejek na skórę głowy i włosy.
Nie da się jednak ukryć, że ten zabieg zyskał ogromną popularność kilka lat temu i do dzisiaj pozostaje jednym z istotnych elementów rutyny pielęgnacyjnej wielu z nas. Jak wygląda olejowanie włosów? Czym wyróżnia się ta metoda?
Jak sama nazwa na to wskazuje – wszystko opiera się na nałożeniu wybranego olejku (bądź mieszanki olejków) najczęściej na całą długość pasm. Nierzadko stosuje się również olej do skalpu. Zawarte w nim składniki odżywcze wnikają głęboko we włosy, dzięki czemu te stają się mocniejsze i pełne blasku. W wielu kosmetykach przeznaczonych właśnie do pielęgnacji włosów możemy znaleźć dokładnie te same olejki, które stosujemy przy olejowaniu, jednak w niższym stężeniu i w towarzystwie innych składników. Efekty olejowania włosów polegają na wykorzystaniu maksymalnego potencjału oleju i „wtłoczeniu” odżywczych substancji w pasma.
Warto jednak pamiętać, że olejowania włosów nie wykonuje się codziennie ani nawet co dwa dni. To dodatkowy zabieg, który można powtarzać raz na tydzień lub na dwa tygodnie (w zależności od potrzeb włosów), a który ma za zadanie uzupełnić standardową pielęgnację.
Olejowanie włosów – efekty
Bez względu na to, czy posiadasz włosy wysokoporowate, średnioporowate, czy niskoporowate, zdecydowanie dobrze wykonać od czasu do czasu olejowanie włosów. Co daje taki zabieg? Przede wszystkim możemy liczyć na intensywne odżywienie. To sprawia, że najbardziej zyskają tutaj włosy osłabione i zniszczone, dla których prawdziwym zbawieniem może okazać się właśnie olejowanie włosów. Efekty po miesiącu stosowania olejku mogą pozytywnie Cię zaskoczyć: pasma będą widocznie wzmocnione.
Oprócz tego olejowanie stanowi doskonały sposób na to, jak nawilżyć włosy i pomóc im w utrzymaniu właściwego poziomu tego nawilżenia. Jeśli do tej pory Twoje pasma były wyraźnie przesuszone, a przez to szorstkie w dotyku, już po pierwszym użyciu oleju do olejowania zauważysz znaczną poprawę.
Odpowiednio dobrane produkty do olejowania włosów przyczyniają się też do domknięcia łusek włosowych, a więc niewidocznych gołym okiem martwych komórek, które pokrywają cały włos. Dzięki temu ich naturalna bariera ochronna staje się silniejsza i będą lepiej zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, słońce czy zanieczyszczenia powietrza.
Jeśli wciąż się zastanawiasz, po co olejować włosy, to może przekona Cię argument, że regularne wykonywanie tego zabiegu to świetne rozwiązanie w przypadku włosów puszących się i elektryzujących. Jeśli zwykle masz problem z ich rozczesaniem, a podwyższona wilgoć sprawia, że misternie ułożona fryzura zaczyna żyć własnym życiem – aplikacja olejku może znacząco to zredukować.
Oprócz tego olejowanie włosów w domu przywraca im blask, a wręcz pozwala osiągnąć efekt tafli. Może też stanowić skuteczny sposób na to jak wyglądają rozdwojone końcówki włosów. Z kolei olejowanie skóry głowy na porost włosów może przynieść znakomite efekty, zwłaszcza jeśli połączysz to z delikatnym masażem skalpu. To rozwiązanie jest także polecane przy wypadaniu włosów.
Czym olejować włosy?
Zanim przejdziemy do tego, jak zrobić olejowanie włosów, warto się najpierw zastanowić, którego produktu użyć do tego zadania. Wbrew pozorom nie wystarczy pierwszy olejek, jaki wpadnie nam w ręce. Najlepiej jest dopasować go do typu włosów, a konkretnie: ich porowatości. Dzięki temu zapewnimy sobie najlepszy efekt. Przykładowo zbyt ciężki olej do olejowania włosów niskoporowatych może sprawić, że po umyciu pasma będą przyklapnięte i pozbawione objętości. My natomiast dążymy raczej do dociążonych i wygładzonych włosów, a nie obciążonych włosów.
Do zabiegu możesz wybrać gotową już mieszankę olejków czy np. maskę do olejowania włosów, jednak z powodzeniem sprawdzą się też czyste oleje.
Jaki olej do olejowania włosów wysokoporowatych?
Olejowanie włosów wysokoporowatych to bardzo dobry sposób na to, aby uchronić je przed uszkodzeniami i wygładzić. Cechą tego typu włosów są znacząco odchylone od łodygi włosa łuski, co sprawia, że ten nie jest odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo to właśnie w przypadku włosów wysokoporowatych najczęściej występuje problem nadmiernego puszenia się i elektryzowania. Pasma mogą mieć po prostu taką naturę lub też ich porowatość zwiększyła się na skutek częstej koloryzacji – dlatego olejowanie włosów po rozjaśnianiu i farbowaniu jest wręcz wskazane.
Domowe olejowanie włosów wysokoporowatych możesz wykonać przy pomocy:
- oleju lnianego;
- oleju z pestek winogron;
- oleju ze słodkich migdałów;
- oleju arganowego;
- oleju słonecznikowego;
- oleju konopnego;
- oleju z kiełków pszenicy.
Co wybrać do olejowania włosów średnioporowatych?
W przypadku włosów średnioporowatych ich łuski również są nieco odchylone od łodygi, jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu. To sprawia, że przy pomocy umiejętnej pielęgnacji możemy takie włosy skutecznie wygładzić i odżywić. Warto jednocześnie pamiętać, że nierzadko zdarza się, że włosy średnioporowate nieco się falują. Oznacza to, że mogą być dość podatne na elektryzowanie się i puszenie. Zastosowanie odpowiedniego olejku zredukuje ten problem, przy czym trzeba uważać, aby nadmiernie ich nie obciążył.
Czym można olejować włosy średnioporowate? Do tego zadania sprawdzą się:
- olej słonecznikowy;
- olej z pestek śliwek;
- olej rycynowy;
- olej migdałowy;
- olej makadamia;
- olej z awokado;
- olej rzepakowy.
Czym olejować włosy niskoporowate?
Włosy niskoporowate to z natury włosy proste, ponieważ ich łuski przylegają do łodygi, wobec czego pasma są gładkie i sypkie. Trzeba jednak podkreślić, że posiadacze takiego rodzaju włosów często borykają się z brakiem objętości i oklapnięciem. Tym samym olejowanie włosów niskoporowatych zazwyczaj wykonuje się rzadziej, aby nadmiernie ich nie obciążyć. Warto także zwracać uwagę na to, by nie nakładać zbyt dużej ilości olejku – to też może spowodować, że włosy nie będą ładnie odbite u nasady i nawet po umyciu będą wyglądały na przetłuszczone.
W takim razie czym olejować włosy w domu, jeśli posiadamy niską porowatość? Najlepszym wyborem będzie:
- olej kokosowy;
- olej babassu;
- olej palmowy;
- masło shea;
- masło kakaowe;
- masło mango;
- olej z pestek granatu.
Olejowanie włosów krok po kroku – metody
Jak nakładać olej na włosy, by zauważyć pozytywne rezultaty? Istnieją różne sposoby aplikacji, jednak niezależnie od tego, na którą się zdecydujesz, warto trzymać się kilku ogólnych zasad. Przede wszystkim na początek dobrze się zastanowić, jak nakładać olejek na włosy: na całą długość, od nasady czy może od połowy? Wszystko zależy od tego, czego potrzebują Twoje włosy. Przykładowo włosy niskoporowate mogą być olejowane mniej więcej od wysokości ucha w dół. Z kolei przy wysokoporowatych sprawdza się nawet aplikacja olejku od samej skóry głowy.
Ile trzymać olej na włosach? Przyjmuje się, że zabieg ten powinien potrwać minimum 30-40 minut, choć wiele osób decyduje się na pozostawieniu oleju znacznie dłużej, nawet na 3-4 godziny. O tym, jak długo trzymać olej na włosach, najpewniej przekonasz się przy metodzie prób i błędów – warto przetestować, co najbardziej sprzyja Twoim pasmom. Często też decyduje o tym czas, jaki możemy przeznaczyć na pielęgnację. Oczywiście pokryte olejkiem włosy możesz związać na czubku głowy, tak aby nie przeszkadzały.
Niektórzy decydują się na olejowanie włosów na noc. W tym wypadku niezbędny będzie czepek do olejowania włosów, który zabezpieczy pościel przed pobrudzeniem. Czepek przydaje się również z innego względu: wytworzone dzięki niemu ciepło sprzyja wchłanianiu się olejku w pasma. Olejowanie na noc to rozwiązanie polecane zwłaszcza włosom bardzo zniszczonym, jednak nie należy z nim przesadzać.
A jak zmyć olej z włosów? Pamiętaj, że zwykłe użycie szamponu nie wystarczy. Najpierw olejek należy zemulgować – czyli zastosować wybraną odżywkę lub maskę, które nieco rozpuszczą olej. Po ich spłukaniu można już standardowo umyć głowę i włosy szamponem.
Nowicjusze w świecie włosomaniactwa zastanawiają się też, jak często olejować włosy. Jak już wspominaliśmy, zabieg można wykonywać raz na tydzień. W zależności od tego, czego potrzebują Twoje pasma, tę częstotliwość można modyfikować.
Olejowanie włosów na sucho
To sposób na olejowanie włosów przed myciem. Jak olejować włosy na sucho? Olejek nakładamy na całkowicie suche włosy, jednak należy pamiętać, aby nie były one zbyt przetłuszczone i nie pokryte warstwą innych kosmetyków, np. do stylizacji. Tę metodę najczęściej wybierają osoby początkujące, m.in. dlatego, że zajmuje najmniej czasu, w dodatku suche włosy nie wchłaniają oleju aż w tak dużym stopniu jak wilgotne. Jak długo olejować włosy w tym przypadku? Zwykle wystarczy standardowe 30-40 minut.
Olejowanie włosów na mokro
Olejowanie na mokro zwykle powoduje, że włosy są bardziej odżywione i nawilżone, ponieważ cenne składniki z wybranego olejku mogą głębiej wniknąć w pasma. Jak olejować włosy na mokro? Wystarczy najpierw umyć je przy pomocy delikatnego szamponu, a następnie osuszyć lekko ręcznikiem. Pasma nie mogą ociekać wodą, inaczej olej zacznie spływać wraz z nią. Jeśli zależy Ci na jeszcze większym nawilżeniu, możesz też połączyć to z olejowaniem na odżywkę – najpierw zaaplikuj na umyte włosy np. odżywkę humektantową, a dopiero później olejek. Zmyj całość po upływie minimum 40 minut.
Olejowanie włosów na podkład
Ta metoda jest nieco zbliżona do olejowania włosów na odżywkę, jednak zamiast niej aplikujemy najpierw na włosy warstwę np. w postaci żelu aloesowego czy po prostu hydrolatu. Tym samym pasma zyskują dodatkową dawkę nawilżenia, którą uzupełnią odżywcze właściwości wybranego olejku.
Jak prawidłowo olejować włosy? Wybierz właściwe produkty
Omówiliśmy już szczegółowo, jak używać olejku do włosów, a także podkreśliliśmy, jak ważne jest dopasowanie odpowiedniego kosmetyku do tego zadania. W ofercie marki L'Oréal Professionnel Paris nie zabrakło skutecznego produktu, który szczególnie sprawdzi się przy olejowaniu rozjaśnianych włosów i tych po zabiegu koloryzacji.
Skoncentrowany olejek ochronny do włosów Metal Detox jest docelowo przeznaczony do aplikacji bez spłukiwania, jednak nałożony w większej ilości może również przydać się przy olejowaniu. To formuła wzbogacona o glikoaminę, czyli innowacyjny składnik, który zapobiega osadzaniu się cząsteczek metali wewnątrz włókna włosa. Olejek wzmacnia włosy, nadaje im blask i przyczynia się do przedłużenia efektu koloryzacji.
Warto jednak pamiętać, że pełny zabieg olejowania włosów to nie tylko samo użycie olejku. Kompletny rytuał pielęgnacyjny będzie składał się z kilku kosmetyków. Wśród nich mogą znaleźć się produkty z gamy Curl Expression, stworzonej z myślą o kręconych włosach. A nie od dziś wiadomo, że olejowanie włosów kręconych sprawia, że łatwiej jest utrzymać miękkie, sprężyste loki oraz fale.
Przykładowo Nawilżająca mgiełka Serie Expert może być świetnym rozwiązaniem przy olejowaniu włosów na podkład. Jej formuła została wzbogacona o roślinną glicerynę oraz nasiona hibiskusa. Posiada bardzo lekką konsystencję, która chroni przed puszeniem. Pomaga w utrzymaniu właściwego nawilżenia, a sama aplikacja jest wyjątkowo przyjemna za sprawą zapachu o nutach kwiatowych, morskiej bryzy, bursztynu i drzewa cedrowego.
Po zmyciu olejku na włosach oraz oczyszczeniu pasm szamponem warto dodatkowo zastosować odżywkę lub maskę, np. Maskę nawilżającą Curl Expression. W niej także znalazła się roślinna gliceryna i nasiona hibiskusa, a jej konsystencja przypomina balsam. Bardzo szybko się wchłania, a przy tym chroni przed puszeniem i zapewnia włosom 2x więcej nawilżenia*.
Włosy kręcone, aby zachowywały odpowiedni kształt i lepiej się układały, potrzebują też właściwej stylizacji. Tutaj pomoże Żelowy krem podkreślający skręt Serie Expert, który sprawdza się świetnie zarówno przy luźnych lokach, jak i przy afro. Podkreśla skręt, nawilża, zapobiega puszeniu się***, a dodatkowo zapewnia ochronę przed wysoką temperaturą do 230 stopni Celsjusza****.
Ostatnim etapem rutyny pielęgnacyjnej często jest suszenie włosów – a to może zająć sporo czasu, szczególnie gdy pasma są gęste i grube. Spray do włosów kręconych Curl Expression pozwala skrócić proces suszenia kręconych włosów o 37%*****. Jednocześnie nie obciąża włosów i nie pozostawia na nich osadu. Produkt jest wyposażony w innowacyjny rozpylacz, który ułatwia aplikację.
Jak zrobić olejowanie włosów w domu? Podsumowanie
Zabieg olejowania może przynieść znakomite efekty bez względu na to, jaki typ porowatości posiadają Twoje pasma. Kluczem jest tutaj dobór odpowiedniego produktu – czystego oleju, mieszanki lub innego kosmetyku, np. maski do olejowania włosów. Regularne wykonywanie olejowania to skuteczna metoda na przywrócenie włosom blasku, wygładzenie i dogłębne odżywienie. Koniecznie sprawdź, jakie efekty będą widoczne u Ciebie!
*Test instrumentalny: Żelowy szampon oczyszczający + maska.
**Test instrumentalny: szampon nawilżający + maska.
***Test instrumentalny.
***Test instrumentalny.
*****Testy instrumentalne.
Bibliografia:
- Niedziałek A., Jak zapuścić długie włosy, Warszawa 2023.
- Niedziałek A., Robię włosing, Warszawa 2021.
- Ratz-Łyko, Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych, „Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej” 2016, nr 3.