Spis treści
Na czym polega wygładzenie włosów?
Co zrobić, żeby włosy były gładkie na co dzień?
Jak wygładzić puszące się włosy?
Sposoby na gładkie włosy bez prostownicy
Chcesz mieć gładkie włosy? Tych składników szukaj w kosmetykach
Czym wygładzić włosy? Polecane kosmetyki do wygładzania włosów
Wygładzanie włosów prostownicą - o tym pamiętaj
Podsumowanie
Na czym polega wygładzenie włosów?
Wygładzenie włosów to zabieg, którego celem jest redukcja puszenia się włosów i nadanie im połysku poprzez okrycie trzonu włosa specjalną otoczką, która zamyka i nabłyszcza łuski. Pojęcie to stosuje się nie tylko w odniesieniu do normalnych włosów, ale także do falowanych i lokowanych – wówczas mówimy o wygładzaniu skrętu. Za każdym razem uzyskujemy ten sam efekt, a mianowicie gładkie, proste i lśniące włosy.
Wygładzenie polega na domknięciu łusek włosa, co sprawia, że jego powierzchnia staje się bardziej jednolita i lepiej odbija światło, dając efekt gładkości i blasku. Oprócz tego ważne jest nawilżenie włosów, ponieważ wtedy włosy stają się miękkie, elastyczne i bardziej podatne na układanie. Dzięki temu fryzura pozostaje gładka i zdyscyplinowana nawet w wilgotnych warunkach.
Korzyści z wygładzenia włosów to między innymi:
- redukcja puszenia się, ponieważ łuski zostają domknięte, co zapobiega wchłanianiu wilgoci z otoczenia, głównej przyczyny puszenia się włosów;
- eliminacja elektryzowania się, bo gładka powierzchnia włosa to mniejsze tarcie między poszczególnymi pasmami;
- łatwiejsze rozczesywanie, ponieważ zostaje wygładzona i wyrównana struktura włosa, co ułatwia wszelkie zabiegi, również stylizacyjne;
- zdrowszy wygląd włosów, ponieważ wygładzone włosy wyglądają na bardziej zadbane, zdrowsze i lepiej odżywione.
Wygładzanie włosów może być kojarzone z profesjonalnym zabiegiem w salonie fryzjerskim, ale z powodzeniem uzyskasz gładkie i lśniące włosy również w domu z pomocą odpowiednich kosmetyków.
Co zrobić, żeby włosy były gładkie na co dzień?
Z pomocą odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej i dobrych nawyków można wygładzić nawet włosy puszące się, suche, sianowate i trudne do okiełznania. W pierwszej kolejności należy dobrać właściwe kosmetyki, czyli taki szampon, odżywkę i maskę, które wpiszą się w potrzeby Twoich włosów. Następnie należy zadbać o właściwą technikę mycia lub ich aplikacji.
W przypadku mycia głowy szamponem nie należy szarpać włosów i wykonywać nadmiernych ruchów okrężnych palcami – zdecydowanie wystarczy nałożenie odrobiny produktu na skórę głowy, a następnie delikatne jego rozmasowanie, aby wytworzyła się piana, która swobodnie będzie spływać aż do końców, oczyszczając włosy. Następnie należy głowę dokładnie opłukać, najlepiej letnią wodą, oraz zastosować odżywkę lub maskę wygładzającą.
Ważne są również kolejne kroki, jak unikanie pocierania ręcznikiem, delikatne suszenie włosów z góry na dół chłodnym nawiewem, a także stosowanie termoochrony i produktów wygładzających podczas stylizacji. Dla jak najlepszych efektów rozważ również olejowanie włosów (np. olejem arganowym, kokosowym, awokado), co dogłębnie nawilży i wygładzi włosy. Dzięki kompleksowemu podejściu do rutyny łatwo uzyskasz efekt tafli na włosach.
Jak wygładzić puszące się włosy?
Włosy puszą się, gdy ich łuski, czyli zewnętrzna warstwa, są rozchylone, co powoduje, że stają się suche, szorstkie, łatwo się elektryzują, a nawet stają się sianowate. Otwarcie łusek włosa może wynikać z różnych czynników, takich jak wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, nieodpowiednia pielęgnacja lub zabiegi fryzjerskie. Co więcej, możesz mieć włosy wysokoporowate, które mają naturalnie rozchyloną łuskę. Dlatego najpierw należy rozpoznać przyczynę, a dopiero potem zastanawiać się nad metodami wygładzenia puszących się włosów.
Jeśli przyczyną jest niedobór wilgoci, to należy zadbać o mocne nawilżenie oraz unikać czynników mogących powodować utratę wilgoci. W pielęgnacji obok humektantów (składników nawilżających) powinny pojawić się emolienty, które tworzą ochronną warstwę, zapobiegając utracie wilgoci i chroniąc włosy przed uszkodzeniami.
Jeśli natomiast włosy puszą się, ponieważ są suche i zniszczone koloryzacją lub rozjaśnianiem, wtedy priorytetem powinna być odbudowa i regeneracja włosów. W codziennej pielęgnacji powinny pojawić się zatem proteiny, takie jak hydrolizowana keratyna, proteiny roślinne z pszenicy, owsa, lnu oraz aminokwasy.
Pamiętaj, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak wygładzić włosy, ponieważ samo wygładzenie bez poprawy ich kondycji może być krótkotrwałe i nie rozwiąże problemu puszenia się czy szorstkości. Dlatego w pierwszej kolejności skup się na regeneracji i nawilżaniu, dzięki czemu włosy odzyskają zdrowy wygląd i kondycję, a to z kolei ułatwi ich wygładzanie.
Sposoby na gładkie włosy bez prostownicy
W wygładzeniu bez prostownicy mogą pomóc różne domowe sposoby na domknięcie łusek włosów. Przydatne może być zwłaszcza spłukiwanie włosów w chłodnej wodzie na koniec mycia czy sięgnięcie po odżywki zakwaszające, ponieważ niskie pH pomaga domknąć łuski. Przy suszeniu włosów najlepiej wybierać chłodny lub letni nawiew (dobrze, aby suszarka miała funkcję jonizacji, bo jony ujemne neutralizują jony dodatnie na włosach, co pomaga domknąć łuski i zmniejszyć puszenie). Pomocny może być także spray termoochronny, który chroni przed dalszym uszkodzeniem włosów i ich łusek.
Do wygładzania włosów służą rozmaite zabiegi, które możesz wykonywać w domu. Jednym z takich zabiegów jest olejowanie, czyli nakładanie oleju na włosy, przy czym można go rozprowadzać na wiele sposobów, np. na suchych lub wilgotnych włosach; na całej długości, od połowy długości lub tylko na końce. Oleje tworzą warstwę okluzyjną, zapobiegającą utracie wilgoci, co pomaga w odbudowie zniszczonej struktury włosa i w uszczelnianiu łusek. Efekt? Gładkie włosy jak od fryzjera. Olejowanie ma jednak jedną wadę: wymaga cierpliwości i konsekwencji.
Najszybsze efekty uzyskasz, stosując kosmetyki wygładzające, które mają specjalnie opracowane formuły, by włosy od razu stały się gładkie i lśniące.
Chcesz mieć gładkie włosy? Tych składników szukaj w kosmetykach
By mieć gładkie włosy na co dzień, najlepiej szukać kosmetyków do włosów oznaczonych jako wygładzające, ale nawet inne produkty mogą zapewniać takie działanie – warto sprawdzać INCI i szukać takich składników, jak:
- keratyna – działa jako regenerator, wypełniając uszkodzone miejsca, wygładzając łuski włosa i tworząc ochronną powłokę;
- olej arganowy – bogaty jest w kwasy tłuszczowe i witaminę E, intensywnie nawilża, wygładza i nadaje piękny połysk;
- olej kokosowy – wnika w strukturę włosa, wygładza łuski i dodaje blasku;
- proteiny jedwabiu – tworzą cienką powłokę na włosach, wygładzając je, wzmacniając i dodając subtelnego blasku;
- masło shea – intensywnie nawilża, wygładza szorstką powierzchnię włosów i dodaje blasku;
- pantenol (prowitamina B5) – nawilża włosy, poprawia ich kondycję i chroni przed uszkodzeniami;
- gliceryna – przyciąga wilgoć z otoczenia do włosów, nawilżając je i wygładzając.
Oprócz tego kosmetyki do wygładzania włosów powinny zawierać inne substancje wspierające, takie jak kwasy tłuszczowe (np. omega-3, omega-6), które odżywiają włosy, poprawiają ich elastyczność i dodają blasku. Najczęstszym ich źródłem są oleje naturalne oraz ekstrakty roślinne. Warto też szukać lekkich i łatwo zmywalnych silikonów oraz polimerów kationowych, które zmniejszają elektryzowanie się włosów – najczęściej występują w odżywkach i produktach bez spłukiwania.
W najlepszym doborze kosmetyków do wygładzania włosów pomoże określenie ich potrzeb i stanu wyjściowego. Pielęgnacja normalnego rodzaju, bez wyraźnych zniszczeń czy suchości, może skupiać się na podstawowej równowadze PEH. Ale już pielęgnacja farbowanych włosów wymaga kompleksowego wsparcia w zakresie regeneracji i przewagi protein. Dlatego, zanim sięgniesz po wybrany produkt, upewnij się, że jest akurat tym, czego potrzebują Twoje włosy.
Czym wygładzić włosy? Polecane kosmetyki do wygładzania włosów
Poniżej prezentujemy wybrane produkty z oferty L’Oréal Professionnel, dzięki którym zyskasz lśniące i gładkie włosy jak od fryzjera.

Szampon do włosów koloryzowanych Vitamino Color Spectrum
Do pielęgnacji i wygładzenia włosów po zabiegu koloryzacji polecamy szampon Vitamino Color Spectrum, zapewniający natychmiastowe odżywienie i wzmocnienie. Jego skład został tak opracowany, aby z jednej strony dokładnie i łagodnie oczyszczać skórę głowy i włosów, a z drugiej – chronić kolor włosów. Po zastosowaniu pełnej gamy produktów Vitamino Color Spectrum możesz liczyć na wielowymiarowy kolor aż do 100 dni od dnia koloryzacji. Dzięki niemu włosy zachowują intensywny połysk, są błyszczące i gładkie.

Odżywka do włosów koloryzowanych Vitamino Color Spectrum
W kuracji wygładzającej nie powinno zabraknąć odżywki do włosów koloryzowanych Vitamino Color Spectrum, nadającej wyjątkowy połysk, nawilżenie i wzmocnienie. Podobnie jak szampon i odżywka z tej samej serii przedłuża trwałość pigmentów farby, ograniczając ich wypłukiwanie i blaknięcie. W rezultacie włosy dłużej zachowują świeży i intensywny kolor. Dodatkowo, dzięki zawartym składnikom wygładzającym, pomaga ograniczyć puszenie się włosów. Nadaje włosom gładkość i połysk imitujący efekt tafli.

Maska do włosów koloryzowanych Vitamino Color Spectrum
Do wygładzenia włosów polecamy maskę Vitamino Color Spectrum. Maska, dzięki bogatej formule, intensywnie nawilża włókna włosów, a dobrze nawilżone włosy są bardziej wygładzone, mniej podatne na puszenie i szorstkość. Ponadto zawarte składniki aktywne wzmacniają strukturę włosa, sprawiając, że staje się on mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo wygładza powierzchnię włosa, zmniejszając jego tendencję do łamania się i puszenia.
Wygładzanie włosów prostownicą - o tym pamiętaj
Wygładzanie włosów prostownicą polega na czasowym zmianie ich struktury za pomocą wysokiej temperatury i nacisku. Jest to możliwe, ponieważ wysoka temperatura prostownicy tymczasowo osłabia i rozluźnia wiązania wodorowe we włosach, a także zmniejsza poziom wody, dzięki czemu stają się one bardziej podatne na prostowanie i wygładzenie. Dochodzi do tego rozciąganie przez płytki prostownicy, zatem pasma prostują się mechanicznie i zyskują prostą formę. Dodatkowo ciepło z prostownicy pomaga utrwalić nowy kształt fryzury.

Profesjonalna prostownica parowa do stylizacji włosów SteamPod
Jeśli chcesz wygładzić włosy, wybierz taką, która ich nie uszkodzi jak uniwersalna, profesjonalna prostownica parowa do stylizacji włosów SteamPod. Dzięki niej wyprostujesz włosy 3 x szybciej1, zyskując 2 x gładsze włosy2 oraz o 95% mniej uszkodzeń włosów3. Prostownica SteamPod bazuje na opatentowanej technologii, zapewniającej ciągły przepływ suchej pary (0,8g/min) dla widocznie wygładzonych włosów. Ma szersze płytki, dzięki czemu można sięgnąć urządzeniem o 30% bliżej nasady włosów.
1 Test instrumentalny, SP4 w porównaniu do SP4 bez pary i grzebienia, zmierzone na włosach typu V.
2 Jak wyżej.
3 Złamania mierzone na podstawie wielokrotnego czesania po 15 kolejnych użyciach SP4 na rozjaśnionych włosach typu V. W porównaniu do SteamPod 4 bez pary i grzebienia.
Wprawdzie wygładzanie włosów prostownicą daje szybkie i widoczne efekty, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. Otóż wysoka temperatura może uszkodzić włosy, dlatego przy stosowaniu prostownicy (i jakiejkolwiek innej stylizacji na gorąco) należy stosować produkty termoochronne. Ponadto efekt jest krótkotrwały, zatem należy stosować kosmetyki stylizujące. Proste, gładkie i lśniące włosy utrzymują się praktycznie do kolejnego mycia, dlatego wygładzanie prostownicą nie zastąpi kompleksowej i świadomej pielęgnacji włosów.
Bibliografia:
- prof. dr hab. n. med. Romuald Olszański, dr n. farm. Bogusław Pilarski, „Emolienty – klasyfikacja oraz konsekwencje kliniczne”, Dermatologia, ptca.pl/wp-content/uploads/2023/01/klasyfikacja_Emolienty_Artyku.pdf (dostęp 28.04.2025).
- Marcin Kostrzewa, „Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów”, 514[02].Z3.03, poradnik dla ucznia, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007, zsm2krakow.pl/images/dokumenty/dydaktyka/tuf/technik.uslug.fryzjerskich_514[02]_z3.03_u.pdf (dostęp 28.04.2025).
- Simone Marie, „6 Surprising Causes of Frizzy Hair – and 8 Ways to Combat It”, 3.06.2021, healthline.com/health/beauty-skin-care/what-causes-frizzy-hair (dostęp 28.04.2025).
- „How can I stop my hair from frizzing?”, 10.07.2024, medicalnewstoday.com/articles/how-can-i-stop-my-hair-from-frizzing (dostęp 28.04.2025).
- Aleksandra Urbaniak, „6 sposobów na puszące się włosy – co zrobić, żeby je wygładzić?”, 20.02.2023, elle.pl/uroda/puszace-sie-wlosy-co-zrobic-zeby-je-wygladzic-6-sposobow/