Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Najlepsza pielęgnacja włosów farbowanych

Cieszysz się swoimi nowymi, świeżo farbowanymi włosami? Aby zachować połysk i objętość, włosy farbowane wymagają specjalnej pielęgnacji. Poniżej wyjaśniamy dlaczego, a także podajemy siedem najważniejszych wskazówek, jak dbać o włosy farbowane, by nie blakły i były zdrowe.

Czym różnią się włosy koloryzowane od włosów niekoloryzowanych?

Po pierwsze trzeba zrozumieć, jak działają trzy główne procesy koloryzacji i poznać różnice między nimi, aby odpowiednio zadbać o włosy. 

Koloryzacja zmywalna pokrywa włókno włosa, ale nie wnika do niego, więc wystarczy jedno mycie (czasami kilka), aby ją usunąć. Struktura włosa nie ulega zmianie, chociaż intensywne i/lub wielokrotne mycie może doprowadzić do ich przesuszenia i łamliwości.

Półtrwała koloryzacja utrzymuje się do czterech tygodni. Nie zawiera amoniaku ani nadtlenku, więc służy tylko do przyciemniania koloru lub wzmacniania blasku aktualnego odcienia. Zawarte w preparacie drobne cząsteczki pigmentu wnikają w łuski włosa i osadzają się na jego korze. Podczas mycia stopniowo wypłukują się z włókna włosa.

Trwała koloryzacja wywiera większy wpływ na włókno włosa. W przypadku włosów farbowanych, aby cząsteczki pigmentu przeszły przez łuski włosa i przyczepiły się do kory włosa, formuła farby musi unieść łuski przed nałożeniem nowego koloru. Nadmierna albo nieprawidłowa koloryzacja oraz zbyt częste zmiany koloru mogą z czasem osłabić łuski włosa. W wyniku tego kolor szybko blaknie, a włosy stają się osłabione i pozbawione blasku, często się puszczą.

London Fashion Week models with blonde hair tied at the back with a ribbon

6 PORAD W ZAKRESIE PIELĘGNACJI WŁOSÓW PO KOLORYZACJI

1. Chroń włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
Środowisko może negatywnie wpłynąć na włosy po koloryzacji. Słońce na przykład może oddziaływać na nowy kolor, powodując niepożądane odbarwienia i przesuszanie się włosów. Wiatr i deszcz mogą natomiast powodować kołtuny i puszenie się włosów, a niskie temperatury z reguły wysuszają skórę głowy. Chroń przed silnym słońcem włosy po koloryzacji, a przy niekorzystnej pogodzie noś nakrycie głowy lub spinaj włosy.

 

2. Starannie susz i modeluj włosy 
Jeśli chodzi o suszenie i modelowanie włosów po koloryzacji, delikatność to podstawa. Zamiast używać szorstkiego ręcznika, który może rozchylać łuski włosa, powodując blaknięcie koloru i łamliwość włosów, delikatnie wyciśnij nadmiar wody za pomocą starej bawełnianej koszulki, a następnie nałóż środek termoochronny i wysusz włosy w niskiej temperaturze. Idealnie byłoby pozwolić włosom wyschnąć naturalnie, aby zapobiec uszkodzeniom powodowanym przez gorące urządzenia do stylizacji, ale nie zawsze jest to możliwe.

3. Jak zapobiegać żółtym tonom?
Koloryzacje w odcieniach jasny blond, szary i biały mogą przybierać pomarańczowo-żółte tony. Możesz odzyskać właściwy odcień koloryzacji, używając szamponu, który zneutralizuje niepożądane tony. Szampon Silver Hair z Serie Expert zawiera głęboko fioletowe tony, które przywracają właściwy kolor i dodają włosom blasku, jednocześnie delikatnie je myjąc.

4. Jak uniknąć matowienia i blaknięcia koloru?
Problem, który często dotyka włosy po koloryzacji to stopniowa utrata połysku i intensywności koloru. Rozwiązaniem jest stosowanie odpowiedniego szamponu i odżywki opracowanych specjalnie dla włosów farbowanych. Gama Serie Expert Vitamino do włosów farbowanych chroni włosy, jednocześnie zwiększając ich połysk i delikatnie usuwając zanieczyszczenia. Gama zawiera ponadto krem CC korygujący kolor do włosów blond, który zapobiega powstawaniu żółtych odcieni.

5. Postaw na nawilżanie i połysk
Nawilżone włosy wyglądają zdrowo i są lśniące. Jeśli włosy po koloryzacji wyglądają na przesuszone lub są przesuszone,, są szorstkie w dotyku i/lub mają rozdwojone końcówki, rozwiązaniem może okazać się olejek lub serum. Po umyciu włosów wyciśnij nadmiar wody i nałóż na dłonie kilka kropel olejku lub serum. Przeczesz dłonią włosy na całej długości, poświęcając specjalną uwagę przesuszonym obszarom, takim jak końcówki, a następnie wysusz suszarką. Włosy natychmiast staną się bardziej jedwabiste i elastyczne.

6. Nie myj zbyt często włosów po koloryzacji
W przypadku włosów farbowanych, które szybko się przetłuszczają, codzienne mycie może wydawać się dobrym pomysłem. Jednak zamiast sprawić, że Twoje włosy będą mniej tłuste, ma to odwrotny skutek i tak naprawdę tylko pogłębia problem – częste mycie powoduje nadmierną produkcję sebum przez skórę głowy, która chce niejako nadrobić zmyte ilości, oraz utratę cennego koloru.

Unikaj zbyt częstego mycia włosów, zamiast tego sięgając po suchy szampon, gdy tylko włosy wyglądają na przetłuszczone przy nasadzie. Dodatkowym plusem będzie naturalnie wyglądająca objętość włosów i modne matowe wykończenie!