Tłusta skóra głowy
Nadmiernie tłusta skóra głowy sprawia, że Twoje włosy szybko stają się nieświeże? Sprawdź, jak temu zaradzić z pomocą umiejętnej pielęgnacji.
Twoje włosy nawet tuż po umyciu zaczynają już wyglądać nieświeżo, zbijając się w nieestetyczne strąki? Za każdym razem, kiedy dotkniesz skalpu, czujesz pod palcami tłustawą, lepką warstwę i obawiasz się, że jest to także widoczne na Twojej fryzurze? Niestety tego typu sytuacje zdarzają się bardzo często – każdego dnia wiele osób na całym świecie zmaga się z przetłuszczającą skórą głowy, co powoduje, że muszą nawet codziennie sięgać po szampon i inne produkty, które mogą przedłużyć świeżość chociażby o kilka godzin. Tymczasem warto jest zastanowić się, co właściwie wywołuje bardzo tłustą skórę głowy. W ten sposób łatwiej będzie nam temu zaradzić i dobrać odpowiednią pielęgnację, która jest kluczowa w zwalczaniu tego problemu.
Spis treści:
Tłusta skóra głowy – charakterystyka
Przetłuszczająca się skóra głowy – przyczyny
Przetłuszczająca się skóra głowy – domowe sposoby
Tłusta skóra głowy – szampon dopasowany do potrzeb
Inne sposoby na przetłuszczającą się skórę głowy
Tłusta skóra głowy – podsumowanie
Skóra każdego z nas może zachowywać się zupełnie inaczej, co jest wynikiem różnorodnych czynników – zarówno tych, na które mamy wpływ (jak produkty, które codziennie stosujemy), jak i tych, których nie możemy wyeliminować całkowicie (np. uwarunkowania genetyczne). Takim samym prawom podlega także skóra głowy, co oznacza, że nasze włosy będą przetłuszczały się w swoim tempie. No właśnie – powinniśmy na wstępie pamiętać o tym, że pasma nie przetłuszczają się same z siebie. To w skórze głowy kryją się gruczoły łojowe wydzielające sebum i to od ich pracy zależy, na jak długo będziemy w stanie zachować świeżość fryzury.
Przetłuszczającą się skórę głowy stosunkowo łatwo rozpoznać. Zazwyczaj tłustość i nieświeżość pojawiają się już nawet kilka godzin umyciu – oznacza to, że możemy umyć włosy rano, a późnym popołudniem dostrzec, że u nasady są już pokryte widoczną warstwą sebum. Niestety to sprawia, że wydają się też brudne, mogą nawet zlepiać się w pojedyncze strąki, co bez wątpienia nie wygląda estetycznie. Zdarza się, że tuż przy samej skórze głowy wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach związany właśnie z nagromadzeniem sebum.
Jeżeli naszym problemem jest tłusta skóra głowy, suche włosy także będą jednym z tych objawów, szczególnie od połowy długości i przy końcówkach. Pasma będą oklapnięte, płaskie i pozbawione objętości.
Co właściwie powoduje tłustą skórę głowy? Oczywiście jest to bezpośrednio związane ze zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych, które produkują nadmierną ilość sebum. Sebum samo w sobie jest niezbędne do zachowania prawidłowego mikrobiomu skóry, ponieważ stanowi naturalny film ochronny przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli jednak jest go zbyt dużo, skóra będzie przesadnie obciążona, co z kolei przełoży się także na kondycję naszych włosów.
Bardzo częstym powodem takiego zjawiska są zaburzenia hormonalne, które mogą mieć miejsce w okresie dojrzewania, ale również ciąży czy karmienia piersią. Zdarza się, że gospodarka hormonalna bywa też zachwiana przez przyjmowanie niektórych leków, co w taki sam sposób przyczynia się do łojotoku. Dużą rolę odgrywają bez wątpienia uwarunkowania genetyczne – w takim wypadku przetłuszcza się nie tylko skóra na głowie, ale także na twarzy.
To nie wszystko, jako że praca gruczołów łojowych może zostać zaburzona pod wpływem wielu innych czynników, do których możemy zaliczyć m.in.:
Wiele osób mających tłustą skórę i włosy dąży na siłę do tego, aby pozbyć się nadmiaru łoju, wobec czego często myją głowę i wykorzystują do tego zadania produkty o intensywnym działaniu. Niestety wówczas możemy skórę wysuszyć, a jej naturalną reakcją obronną jest wytworzenie jeszcze większej ilości sebum, aby móc się chronić przed uszkodzeniami. To przesuszenie może wzmagać też wysoka temperatura, z którą nasz skalp ma do czynienia chociażby podczas stylizacji na gorąco z wykorzystaniem lokówki czy prostownicy, ale także suszenia włosów suszarką z gorącym nawiewem.
Jeśli poprawnie myjesz skórę głowy i włosy, to tuż po ich wysuszeniu pasma powinny prezentować się świeżo. Co jednak w przypadku, kiedy skóra głowy pozostaje tłusta nawet tuż po umyciu?
Takie sytuacje niestety się zdarzają i zazwyczaj są wynikiem nieprawidłowej aplikacji poszczególnych kosmetyków. Przede wszystkim dzieje się tak wówczas, gdy na co dzień myjemy i odżywiamy skórę głowy oraz włosy przy pomocy bardzo ciężkich, gęstych formuł. Niektóre z nich mogą po prostu nie być przeznaczone do aplikacji bezpośrednio na skalp, wobec czego przesadnie go obciążają i włosy będą wyglądały nieświeżo nawet tuż po ich oczyszczeniu.
Drugą bardzo ważną kwestią jest dokładne zmywanie poszczególnych produktów. Warto poświęcić odrobinę więcej czasu, by dobrze spłukać ze skóry głowy i włosów szampon, odżywkę czy maskę. W przeciwnym wypadku ich pozostałości osadzą się na skalpie i spowodują efekt przetłuszczenia tuż po umyciu.
Może się zdarzyć i tak, że po prostu źle dopasowaliśmy kosmetyki do potrzeb swojej skóry i włosów. Chociaż nie zaleca się codziennego stosowania mocniejszych szamponów, ponieważ mogą one narażać barierę hydrolipidową na uszkodzenie, to jednak warto od czasu do czasu użyć nieco silniejszego szamponu, by dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Jeżeli nasza skóra ma naturalne skłonności do przetłuszczania się, to bardzo lekkie nawilżające szampony nie zawsze zdadzą egzamin.
Czy są jakieś domowe sposoby na tłustą skórę głowy i suche włosy? Jak najbardziej! Należy jednak mieć na uwadze, że będą to jedynie zabiegi uzupełniające, które mogą wspomóc codzienną pielęgnację i pozytywnie wpłynąć na pracę gruczołów łojowych. Dlatego też nie powinniśmy ich traktować jako jedyne remedium, a po prostu dodatek, za sprawą którego szybciej pozbędziemy się problemu.
Bardzo popularną metodą jest stosowanie domowych płukanek do włosów na bazie ziół, szczególnie rumianku, lawendy czy pokrzywy. Wystarczy przygotować sobie napar i po jego wystudzeniu przepłukać dokładnie skórę głowy, co pozwoli na oczyszczenie jej z nadmiaru sebum. Jednocześnie zadziałamy tutaj antybakteryjnie. Napary ziołowe możemy też przelać do pojemniczka z atomizerem i stosować w formie wygodnej mgiełki rozpylanej bezpośrednio na skalp.
Ciekawą propozycją jest także wykonanie maseczki z drożdży. Wystarczy zalać kostkę drożdży ciepłym mlekiem i powstałą w ten sposób masę wetrzeć w skórę głowy, a następnie pozostawić na około pół godziny. Będzie to intensywna kuracja odżywcza dla naszej skóry. Po upłynięciu wskazanego czasu całość spłukujemy, a następnie myjemy tradycyjnie włosy przy pomocy ulubionego szamponu.
W domowych warunkach możemy przygotować sobie także peelingi, np. na bazie kawy lub sody oczyszczonej. Pamiętajmy jednak, że choć regularne złuszczanie martwego naskórka jest ważne, nie należy przeprowadzać go zbyt często, by nie naruszyć skóry, szczególnie jeśli ma ona tendencję do podrażnień.
Dużym uznaniem w zakresie oczyszczania włosów cieszy się również glinka, choć jej zastosowanie w czystej postaci i na własną rękę może się okazać dość skomplikowane. Może nas w tym wyręczyć Maska Oczyszczająca Z Glinką 2 w 1 Scalp Advanced od L'Oréal Professionnel. Możemy jej użyć zarówno jako szamponu, jak i właśnie dogłębnie oczyszczającej maseczki. Produkt skutecznie odblokowuje gruczoły łojowe, usuwając przy tym wszelkie zanieczyszczenia, w tym sebum, pot, kurz czy pozostałości innych produktów. Jednocześnie nie obciąża włosów, dzięki czemu te są lekkie i pełne objętości.
Jak już wspominaliśmy, to pielęgnacja jest najistotniejszym elementem regulowania ilości wytwarzanego łoju, z czego bez wątpienia najważniejszym produktem jest szampon. Przetłuszczająca się skóra głowy wymaga szczególnej opieki, wobec czego powinniśmy z rozwagą wybrać produkt do codziennego mycia.
Stosowanie szamponów na bazie alkoholu i silnych detergentów, takich jak SLS i SLES, nie przyniesie niestety oczekiwanego rezultatu, wprost przeciwnie. Używanie takich produktów może zaburzyć barierę hydrolipidową i stymulować gruczoły łojowe, które będą wytwarzały jeszcze więcej sebum. Zamiast tego lepiej postawić na delikatniejsze formuły o lekkiej, żelowej konsystencji, aby mieć absolutną pewność, że kosmetyk nie obciąży skalpu i nie spowoduje szybszego przetłuszczania się włosów.
Szampon na tłustą skórę głowy może zawierać m.in. aloes, który jest silnym humektantem, a więc substancją o właściwościach wiążących wodę w skórze. Odpowiedni poziom nawilżenia to absolutna podstawa dla zachowania równowagi mikrobiomu, a co za tym idzie – także i gruczoły łojowe będą funkcjonowały w prawidłowy sposób. Oprócz tego w składzie mogą znaleźć się substancje o działaniu złuszczającym, jak chociażby niektóre kwasy, co pozwala na dogłębne oczyszczenie bez ryzyka podrażnienia.
Jednocześnie pamiętajmy o tym, aby nie wpaść w błędne koło codziennego mycia włosów. Wbrew pozorom nie uchronimy się wówczas przed przetłuszczaniem, tylko jeszcze bardziej wzmożemy produkcję sebum. Dodatkowo możemy w ten sposób narazić delikatną strukturę włosów na uszkodzenia.
Jak widać, szampon do tłustej skóry głowy nie ma przed sobą łatwego zadania. Musi mieć starannie dopracowane składniki, które umożliwią szybkie i sprawne usunięcie zabrudzeń, a jednocześnie nie będą zbyt silne, co mogłoby nadmiernie pobudzać gruczoły łojowe do pracy.
Dobrym tego przykładem jest Szampon Oczyszczający Scalp Advanced, który posiada właśnie bardzo przyjemną, lekką konsystencję, wobec czego jego aplikacja jest wyjątkowo prosta. Wśród składników aktywnych znalazł się kwas AHA w stężeniu 3%, dzięki czemu możemy mieć pewność, że produkt bardzo skutecznie radzi sobie z wszystkimi zabrudzeniami, które mogą znajdować się na powierzchni głowy. Po jego użyciu możemy liczyć na komfortowe uczucie świeżości i czystości, i to bez obciążania włosów.
Dobrze dobrana pielęgnacja to już połowa sukcesu w walce o zdrową skórę głowy i włosy, które na dłużej pozostaną świeże. Pamiętajmy jednak, że jest wiele czynników, które mogą decydować o skuteczności tej pielęgnacji. Zmiana niektórych codziennych nawyków pomoże nam osiągnąć efekt świeżych, odbitych u nasady i pełnych życia włosów.
Poprawne mycie głowy to podstawa. To kwestia nie tylko wyboru odpowiedniego szamponu, ale też jego prawidłowej aplikacji. Jeżeli obawiamy się, że szampon może oczyszczać zbyt silnie, nie nakładajmy go na skalp bezpośrednio z butelki, tylko najpierw rozcieńczmy go z odrobiną wody. To powstała wówczas piana dokładnie umyje skórę oraz włosy, nie musimy zatem nabierać dużych ilości produktu, aby mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostaną zlikwidowane.
Zwróćmy też uwagę na to, czy nie aplikujemy odżywek i masek również na skalp, ponieważ większość tego typu produktów ma za zadanie nawilżyć i odżywić włosy. Z kolei nakładane na samą skórę głowy nadmiernie ją obciążą i spowodują, że nawet zaraz po umyciu nasza fryzura będzie oklapnięta i pozbawiona objętości.
Pamiętajmy, aby w miarę możliwości unikać zbyt wysokiej temperatury. Jeżeli chcemy wykorzystać urządzenia do stylizacji na gorąco, zastosujmy wcześniej termoochronę. Dobrym rozwiązaniem będzie też noszenie nakryć głowy w okresie letnim, co ochroni skalp przed podrażnieniami i właśnie wzmożonym przetłuszczaniem.
Oprócz tego możemy też zatroszczyć się o to, by nasze codzienne życie było pozbawione tych elementów, które negatywnie wpływają na stan zdrowia, a przez to również na włosy. Dbajmy o zdrową dietę i picie odpowiedniej ilości wody, co pozwoli na nawilżenie skóry od środka.
Przetłuszczająca się skóra głowy to codzienność wielu z nas, i to nie tylko w okresie nastoletnim, gdy szalejąca burza hormonów zaburza prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Niestety tłusta skóra głowy to także bezpośrednia przyczyna nieświeżych i oklapniętych włosów, co dla znacznej części osób może stać się źródłem kompleksów. Dlatego też warto jak najszybciej wdrożyć nie tylko sprawdzoną pielęgnację, ale również nawyki związane ze stylizacją czy życiem codziennym. Dzięki temu zapewnimy skórze optymalne warunki i tym samym szybciej uda nam się uzyskać efekt zdrowo wyglądających włosów.
Scalp Advanced | Szampon
Scalp Advanced | Maska
Scalp Advanced | Krem do włosów