Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Podrażniona skóra głowy

Posiadasz wyjątkowo wrażliwą skórę głowy, podatną na podrażnienia? Sprawdź, jak o nią zadbać i jak dobrać odpowiedni szampon do jej potrzeb.

Chociaż na co dzień możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, skóra głowy jest niezwykle wrażliwa i delikatna, a przez to również narażona na różnorodne uszkodzenia. Tymczasem to właśnie od jej kondycji może zależeć to, jak będą prezentowały się nasze włosy, ponieważ to poprzez mieszki włosowe mieszczące się w skórze są im dostarczane niezbędne składniki odżywcze. Oprócz tego jej ewentualne podrażnienie może się wiązać z silnym dyskomfortem, warto zatem zadziałać odpowiednio szybko i przywrócić jej właściwą równowagę. Jeżeli podrażniona skóra głowy to częsty problem w Twoim przypadku, sprawdź, co robić, by ją ukoić i zregenerować.


Spis treści:

Co może spowodować podrażnienie skóry głowy?

Jak rozpoznać podrażnioną skórę głowy?

Podrażniona skóra głowy – co robić?

Podrażniona skóra głowy – domowe sposoby

Co na podrażnioną skórę głowy? Polecane kosmetyki

Wrażliwa skóra głowy – podsumowanie


Co może spowodować podrażnienie skóry głowy?

Podrażniona skóra głowy – co robić? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, należy najpierw skupić się na potencjalnych przyczynach takiego zjawiska. Tych natomiast może być niestety wiele, dlatego tak istotne jest kompleksowe dbanie o kondycję skóry głowy i zapobieganie występowaniu niepokojących objawów.

Skóra na naszej głowie może być z natury wrażliwa, a przez to bardziej podatna na uszkodzenia. Udział w tym mają wówczas uwarunkowania genetyczne, na które nie mamy wpływu, a które mogą wywoływać np. zaburzoną pracę gruczołów łojowych. W takim wypadku podrażnienia będą się pojawiały dość często i na skutek nawet błahych czynników, wobec czego uważne dobieranie produktów pielęgnacyjnych czy odpowiednie nawyki będą kluczowe, aby zmniejszyć to ryzyko.

Oprócz tego wrażliwa skóra głowy, która ulega podrażnieniom, to objaw towarzyszący niektórym chorobom, takim jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, AZS czy też łupież. Mogą zatem wystąpić także inne symptomy, a pomoc lekarza w niektórych przypadkach będzie wręcz wymagana. Podobnie będzie w sytuacji, gdy za podrażnienie skóry głowy odpowiadają zaburzenia hormonalne.

To oczywiście nie wszystko. Każdego dnia nasza skóra, również ta na głowie, jest poddawana ekspozycji na liczne czynniki zewnętrzne. Wysoka temperatura, promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, suche lub też zbyt wilgotne powietrze – wszystkie z nich mogą diametralnie wpływać na kondycję skóry głowy. Przykładowo wielu z nas zapomina o tym, że zabezpieczenie ciała poprzez aplikację kosmetyków z filtrem może nie wystarczyć. Szczególnie w okresie letnim dobrze będzie zatroszczyć się też o ochronę UV na włosy i właśnie skórę głowy, w przeciwnym wypadku może dojść nawet do poparzeń słonecznych.

Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób pielęgnujemy skórę głowy. Nieodpowiednio dobrane do jej potrzeb kosmetyki, a nawet ich niepoprawne użycie (np. zbyt mocne pocieranie skóry przy aplikacji wcierki czy peelingu) mogą skutkować uporczywym podrażnieniem. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na zabiegi, które wykonujemy dodatkowo w ramach stylizacji włosów – przykładowo narażanie skóry głowy na przegrzanie od gorącego nawiewu suszarki też może łatwo doprowadzić do pogorszenia jej stanu. Częste farbowanie czy rozjaśnianie włosów, zwłaszcza przy braku ostrożności w domowych warunkach, to kolejne przyczyny, które są częstym powodem podrażnień.

Skóra człowieka to bardzo złożony narząd, wobec czego wiele rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień, decyduje o jej kondycji. W związku z tym osłabienie skóry głowy może wynikać także z niezdrowej diety czy nadmiernego sięgania po używki.

Kosmetyki na podrażnioną skórę głowy Scalp Advanced L’Oreal Professionnel

Jak rozpoznać podrażnioną skórę głowy?

Jak zdążyliśmy już wspomnieć, podrażnienie skóry głowy wiąże się z bardzo dużym dyskomfortem. Co więcej, jego objawy mogą także dotyczyć obszarów w obrębie twarzy, karku czy szyi, a nawet ramion. Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim takie dolegliwości jak:

- nadmierne złuszczanie się naskórka;

- uporczywe swędzenie;

- obrzęk skóry głowy;

- pieczenie, bolesność;

- zaczerwienienie widoczne na skórze głowy;

- szybsze przetłuszczanie się włosów oraz ich wzmożone wypadanie.

Wszystkie te symptomy jednoznacznie wskazują na to, że coś naruszyło naturalną barierę ochronną skóry głowy i nie działa już ona prawidłowo, co z kolei prowadzi do zaburzenia jej mikrobiomu. Co ważne: choć świąd może być dla nas trudny do zignorowania, w żadnym wypadku nie powinniśmy drapać skóry. W ten sposób możemy jeszcze bardziej podrażnić skórę i doprowadzić do jej uszkodzeń. Nie zaleca się również noszenia w tym okresie nakryć głowy, szczególnie tych z wykonanych ze sztucznych materiałów. Przegrzanie to zdecydowanie jedna z rzeczy, jakich powinniśmy unikać, gdy doskwiera nam podrażniona skóra głowy.

Podrażniona skóra głowy – co robić?

Nie bez powodu tak szczegółowo opisaliśmy powyżej czynniki, które mogą przyczynić się do występowania podrażnień w obrębie skóry głowy. Wszystko po to, by zwracać szczególną uwagę na swoje nawyki, zabiegi czy też zjawiska, z którymi mamy kontakt na co dzień, a które mogą być odpowiedzialne za dyskomfort i pogorszenie kondycji skóry.

Pierwszym krokiem, by poradzić sobie z tym problemem, będzie możliwie jak najszybsze zaprzestanie wykonywania czynności, która doprowadziła do podrażnienia. Jeżeli przykładowo podejrzewamy, że odpowiedzialny jest za to kosmetyk, nie powinniśmy dalej go używać. A jeśli posiadamy zaufaną rutynę pielęgnacyjną, która do tej pory nie wywoływała żadnych niepożądanych reakcji, być może to sposób, w jaki wykonujemy dany zabieg, jest głównym winowajcą. Sprawdźmy zatem, czy np. nie spłukujemy szamponu zbyt gorącą wodą i nie przesadzamy z urządzeniami do stylizacji na gorąco.

To, co należy zrobić, by podrażniona skóra głowy przestała nam doskwierać, to zadbanie o jej regenerację i odbudowę. Dobrze będzie zrezygnować z przesadnych zabiegów stylizujących, zwłaszcza z wykorzystaniem ciężkich produktów, które mogą dodatkowo obciążać skórę. Zamiast tego konieczne będzie wdrożenie do pielęgnacji kosmetyków o kojącym działaniu – o właściwą pielęgnację skóry głowy może zadbać m.in. seria Scalp Advanced L'Oréal Professionnel.

Podrażniona skóra głowy – domowe sposoby

Zanim omówimy sobie konkretne kosmetyki, które mogą nam pomóc w zwalczeniu symptomów podrażnienia – takich jak szampon do skóry wrażliwej – warto na moment pochylić się nad tym, jak nasze codzienne nawyki mogą wpływać na szybsze pozbycie się tego problemu. Jak już ustaliliśmy, o kondycji naszej skóry decydują różnorodne czynniki, w tym także to, co dostarczamy do organizmu z pożywieniem. Jeżeli nie będziemy nawilżać skóry od środka, trudno będzie utrzymać jej płaszcz ochronny w nienaruszonym stanie, co więcej: nasze włosy będą bardziej podatne na uszkodzenia, a nawet wypadanie.

Dlatego też powinniśmy dbać nie tylko o regularne picie wody, ale także o sięganie po świeże warzywa i owoce. Równie istotne są tzw. zdrowe tłuszcze, które znajdziemy m.in. w rybach czy orzechach. Na szczególną uwagę w naszej diecie zasługują witaminy A i E, których systematyczne dostarczanie również może się przyczynić do poprawy wyglądu skóry głowy.

I chociaż szampon łagodzący do skóry głowy rzeczywiście będzie dla nas wybawieniem, możemy też wspomóc gojenie podrażnień poprzez zastosowanie maseczki sporządzonej w domu. Nie będzie to co prawda profesjonalne remedium na towarzyszący nam dyskomfort, niemniej takie domowe SPA dla naszej skóry głowy bez wątpienia okaże się skuteczne. Maska może powstać na bazie czystego żelu aloesowego oraz miodu. Możemy ją zaaplikować niczym wcierkę, jednak unikając nadmiernego pocierania. Aloes doskonale nawilża i koi, z kolei miód wykazuje działanie przeciwzapalne.

Co na podrażnioną skórę głowy?

Co na podrażnioną skórę głowy? Polecane kosmetyki

Jeżeli doskwiera nam podrażniona skóra głowy, szampon będzie czołowym kosmetykiem w naszej rutynie pielęgnacyjnej, za sprawą którego będziemy mogli zredukować uciążliwe objawy. Odżywek czy masek przeważnie nie aplikujemy na skalp, tylko na same włosy, natomiast bezpośrednio ze skórą kontakt ma właśnie szampon. Jeżeli zatem skóra jest wyraźnie podrażniona lub na co dzień wykazuje tendencję do nadwrażliwości, konieczne będzie uważne dopasowanie tego kosmetyku do jej potrzeb.

Szampon do delikatnej skóry głowy w żadnym wypadku nie powinien zawierać alkoholu czy też silnych detergentów. Mogą one dodatkowo podrażnić skórę i wzmóc jej przesuszenie. Niezbyt trafnym pomysłem mogą się też okazać szampony o bardzo bogatej, zbitej konsystencji. Zamiast tego warto sięgać po lekkie i żelowe formuły, które skutecznie pozbędą się zanieczyszczeń, a przy tym nie naruszą już wrażliwego skalpu.

Oprócz tego szampon dla wrażliwej skóry do codziennego stosowania może być wzbogacony o dodatkowe substancje aktywne, które przyspieszą regenerację i zadbają o właściwe nawilżenie. Może to być chociażby łagodzący niacynamid czy też wspomniany już aloes, który jest silnym humektantem – oznacza to, że wiąże on wodę w naskórku i zapobiega jej nadmiernej utracie.

Kosmetyki do skóry głowy, które sprawdzą się właśnie w przypadku występujących podrażnień, znajdziesz m.in. w gamie Scalp Advanced.

Szampon na podrażnioną skórę głowy

Niezależnie od tego, w jakiej kondycji jest Twoja skóra głowy – czy może zmaga się z podrażnieniami i przesuszeniem, czy też pozostaje w doskonałym stanie – nigdy nie zapominaj o tym, jak istotne jest jej regularne oczyszczanie. Każdego dnia na jej powierzchni gromadzą się wszelkiego rodzaju zarazki, a do tego sebum, pot czy kurz. Tym samym potrzebny będzie szampon na wrażliwą skórę głowy, który bez problemów poradzi sobie z zanieczyszczeniami, a przy tym nie narazi delikatnej skóry na dodatkowe uszkodzenia.

Możemy zatem polecić Szampon Oczyszczający skórę głowy Scalp Advanced. Posiada on bardzo lekką, żelową formułę, która błyskawicznie przywraca uczucie czystości i świeżości. Produkt został opracowany w taki sposób, aby jego użycie nie wymagało nadmiernego pocierania skóry. Wystarczy krótki i łagodny masaż, by osiągnąć oczekiwany efekt. Dzięki temu jest to dobry wybór, jeżeli poszukujemy szamponu do włosów do skóry wrażliwej, który sprawnie usuwa zabrudzenia, a przy tym dba o zachowanie równowagi mikrobiomu skóry.

Szampon do wrażliwej skóry głowy

Jak wspominaliśmy już wcześniej, podrażnionej skórze głowy towarzyszy zazwyczaj silny dyskomfort: uczucie pieczenia, swędzenia, a do tego zaczerwienienia i przesuszenie. Potrzebuje ona zatem ukojenia, tak by dolegliwości stały się mniej dokuczliwe, a skóra miała odpowiednie warunki do regeneracji.

Kojący szampon do wrażliwej skóry głowy Scalp Advanced może się stać w tym przypadku prawdziwym wybawieniem. Zawiera on niacynamid, a więc składnik o silnych właściwościach łagodzących oraz przyspieszających gojenie. To szampon do bardzo wrażliwej skóry głowy wyróżniający się lekką, żelową konsystencją, która jednocześnie oczyszcza oraz koi. Przy okazji pozwala on również na osiągnięcie efektu miękkich, błyszczących i nawilżonych włosów.

Szampon do wrażliwej skóry głowy z łupieżem

Podrażnienie i przesuszenie skóry głowy to niestety częsty objaw łupieżu suchego oraz łupieżu tłustego. Jeżeli naskórek na głowie diametralnie się łuszczy i przybiera postać jasnych, suchych płatków lub skóra zaczęła się nadmiernie przetłuszczać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmagamy się właśnie z tą przypadłością. Konieczne będzie zatem wdrożenie do pielęgnacji sprawdzonego kosmetyku, za sprawą którego możliwe będzie zredukowanie tych objawów.

Delikatny szampon przeciwłupieżowy Scalp Advanced to jeden z tych produktów, który może sprawdzić się w tej sytuacji. Został wzbogacony o pirokton olaminy, a więc składnik znany ze swojego skutecznego działania w zakresie zwalczania łupieżu. To zarazem szampon leczniczy na podrażnioną skórę głowy, ponieważ oczyszcza bardzo łagodnie, a więc nie potęguje dyskomfortu wynikającego właśnie z tych podrażnień. Jego formuła jest kremowa, a przy tym lekka, wobec czego nie będzie ona naruszała wrażliwego skalpu.

Krem do wrażliwej skóry głowy

Szampon do skóry bardzo wrażliwej nie zawsze okaże się wystarczający. O skórę głowy powinniśmy dbać wielokierunkowo, co przełoży się nie tylko na jej doskonałą kondycję, ale także na zdrowy wygląd naszych włosów. Możemy więc rozważyć rozszerzenie naszej rutyny pielęgnacyjnej o produkt, który dodatkowo wspomoże regenerację skóry, a jednocześnie przyczyni się do poprawy stanu włosów.

Takie rozwiązanie znajdziemy w intensywnie kojącym kremie do skóry głowy Scalp Advanced. Możemy nakładać go po użyciu szamponu bezpośrednio na skórę oraz na wilgotne włosy, a następnie delikatnie wmasować go opuszkami palców. Stanowi on prawdziwe ukojenie dla podrażnionej skóry, a do tego ułatwia rozczesywanie włosów i powoduje, że są one wygładzone, lśniące i doskonale nawilżone.

Wrażliwa skóra głowy – podsumowanie

Wiemy już, jaki szampon na podrażnioną skórę głowy wybrać oraz jak właściwie rozpoznać, że mamy do czynienia z takim podrażnieniem. To niestety zjawisko występujące bardzo często, szczególnie wówczas, gdy nie przykładamy większej wagi do tego, by dostarczyć naszej skórze odpowiednich składników odżywczych oraz by unikać czynników, które mogą ją wysuszać i narażać na uszkodzenia.

Jeżeli zatem poczujesz swędzenie i pieczenie, a w obrębie skalpu pojawi się obrzęk, dobrze jest zareagować natychmiast, tak by jak najszybciej przywrócić niezbędny komfort i cieszyć się zdrową skórą oraz włosami.

L'Oréal ProfessionnelPolecane produkty