Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Sucha skóra głowy

Jak nawilżyć przesuszoną skórę głowy i tym samym zadbać o kondycję włosów? Poznaj nasze porady oraz kosmetyki polecane przy tym problemie.

Sucha skóra głowy – jak prawidłowo ją nawilżyć?

Nie od dziś wiadomo, że kondycja skóry na całym naszym ciele jest uzależniona od różnorodnych czynników, wobec tego jej stan może się zmieniać. Nie inaczej jest w przypadku skóry znajdującej się na owłosionej części naszej głowy, która także może wykazywać chociażby oznaki nadwrażliwości czy też utracić niezbędne nawilżenie. No właśnie – sucha skóra na głowie wiąże się najczęściej ze sporym dyskomfortem, a do tego może raptownie wpłynąć na wygląd włosów, które nie będą się już prezentowały tak zdrowo i pięknie jak wcześniej. Co zatem zrobić, żeby dogłębnie nawilżyć skórę głowy i przywrócić jej pożądaną równowagę? Co właściwie powoduje przesuszenie skalpu i w jaki sposób możemy z tym walczyć?


Spis treści:

Przesuszona skóra głowy – przyczyny

Sucha skóra głowy i swędzenie – czy to powód do zmartwień?

Jak poradzić sobie z bardzo suchą skórą głowy?

Co na suchą skórę głowy?

Sucha skóra na głowie – podsumowanie


Kosmetyki na suchą skórę głowy

Przesuszona skóra głowy – przyczyny

Sucha skóra głowy to najczęściej stan przejściowy, który jesteśmy w stanie zredukować przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków oraz zmiany codziennych nawyków. Zanim jednak do tego dojdzie, z pewnością odczujemy związany z tym spory dyskomfort. Tak samo jak w przypadku innych miejsc na ciele, tak i skóra na głowie może pod wpływem braku nawilżenia swędzieć, a do tego powodować uczucie ściągnięcia i pieczenia. Dodatkowo jest ona znacznie bardziej narażona na uszkodzenie, ponieważ jej płaszcz ochronny nie funkcjonuje prawidłowo i nie jest w stanie dobrze jej zabezpieczać przed niepożądanymi substancjami.

A jakie są przyczyny suchej skóry głowy? W wielu przypadkach za to zjawisko odpowiedzialne są liczne czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza, ekspozycja na promieniowanie UV (szczególnie bez stosowania ochrony przeciwsłonecznej), raptowne zmiany temperatury, mróz czy wiatr. To m.in. dlatego zimą powinniśmy nosić ciepłe czapki, a latem aplikować kosmetyki z filtrami UV oraz unikać słońca w porze największego nasłonecznienia.

To jednak nie wszystko. Dużą rolę odgrywa bez wątpienia pielęgnacja, i to nie tylko pod kątem doboru kosmetyków, ale także sposobu ich aplikacji. Przykładowo zbyt często stosowany peeling do skóry głowy może naruszyć jej barierę hydrolipidową i doprowadzić do podrażnienia. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy w naszej rutynie pielęgnacyjnej goszczą głównie szampony na bazie alkoholu i silnych detergentów. Mają one działanie wysuszające, wobec czego zarówno skóra głowy, jak i włosy będą wyraźnie pozbawione niezbędnego nawilżenia.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy nie narażamy skóry głowy na zbyt częsty kontakt z wysoką temperaturą. Jeśli przykładowo używamy na co dzień urządzeń do stylizacji na gorąco, takich jak lokówka czy prostownica, a do tego nie stosujemy termoochrony, to również możemy spodziewać się problemów z przesuszonym skalpem. Nawet woda, którą spłukujemy szampon i inne produkty, nie powinna być zbyt gorąca.

Oprócz tego skóra głowy może ulec przesuszeniu na skutek zbyt częstego farbowania i rozjaśniania. Pamiętajmy, że każda farba zawiera dość silne substancje chemiczne, które mogą podrażnić delikatną skórę, szczególnie jeśli stosujemy je w nadmiarze.

Nie sposób też nie wspomnieć o tym, co może dziać się wewnątrz naszego organizmu, a znajdzie odbicie właśnie w kondycji włosów i skalpu. Długotrwały stres, zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta – wszystkie te czynniki mogą bezpośrednio powodować, ze skórze będzie brakowało nawilżenia, wobec czego zacznie ulegać przesuszeniu.

Dlaczego skóra głowy swędzi

Sucha skóra głowy i swędzenie – czy to powód do zmartwień?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, sucha skóra na głowie może wiązać się także z innymi objawami, z czego do najczęściej występujących możemy zaliczyć świąd. Jest to całkiem naturalne zjawisko, ponieważ przesuszona skóra zwykle mocniej się złuszcza, w związku z czym staje się w dotyku szorstka i ściągnięta, a przez to może wywoływać swędzenie.

Czy powinniśmy się zatem martwić, jeżeli pojawi się świąd? Niekoniecznie, choć zdecydowanie warto będzie zachować większą ostrożność, szczególnie gdy swędzenie jest bardzo uporczywe i chroniczne. Skóry w żadnym wypadku nie należy wówczas drapać, ponieważ może być wrażliwa, a nawet podrażniona.

Jeśli objawy nie ustępują, dobrym rozwiązaniem będzie umówienie się do specjalisty, najlepiej dermatologa lub trychologa. Istnieje pewne ryzyko, że swędzenie i przesuszenie to skutek jakiegoś schorzenia skóry, które należałoby głębiej zbadać, a może nawet i wdrożyć profesjonalne leczenie.

Łupież czy sucha skóra głowy?

Nie da się ukryć, że wśród przyczyn suchej skóry głowy o podłożu chorobowym bardzo często wymienia się łupież suchy. To schorzenie przewlekłe i nawrotowe o dość łagodnym przebiegu, jednak łączące się z symptomami, które na dłuższą metę mogą wywoływać bardzo duży dyskomfort.

Sucha skóra głowy a łupież mają wiele cech wspólnych, nic zatem dziwnego, że bywają ze sobą mylone. Niejednokrotnie zdarza się też, że jedno wynika z drugiego, tj. to właśnie łupież jest odpowiedzialny za to, że skóra na naszej głowie zaczyna diametralnie się przesuszać. Zatem jak odróżnić łupież od suchej skóry głowy?

Przede wszystkim – łupież nie zniknie samoistnie, konieczne jest wdrożenie specjalistycznej pielęgnacji oraz innych działań, dzięki którym jego usunięcie stanie się możliwe. I chociaż przesuszona skóra głowy także będzie się łuszczyć, to jednak w przypadku łupieżu to zjawisko jest zdecydowanie intensywniejsze, i to do tego stopnia, że suche płatki martwego naskórka będą osiadać na włosach, ramionach czy ubraniach.

Jak poradzić sobie z bardzo suchą skórą głowy?

Sucha skóra głowy – jak nawilżyć ją w taki sposób, by przestała się łuszczyć czy swędzieć? Bardzo wiele zależy nie tylko od samych kosmetyków, które będziemy stosować przy codziennej pielęgnacji, ale także sposobu ich użytkowania. Jak już wspomnieliśmy, przy przesuszonej skórze głowy nie jest wskazane zbyt częste wykonywanie peelingu, szczególnie jeśli posiada on drobinki. W ten sposób możemy naruszyć wrażliwy naskórek i doprowadzić do jego uszkodzenia.

W czasie kiedy chcemy lepiej zadbać o skórę głowy, przynieść jej ukojenie, a jednocześnie zadbać o to, by mogła wrócić do właściwego poziomu nawilżenia, dobrze będzie ograniczyć stylizację na gorąco. Polecane jest suszenie włosów chłodnym nawiewem suszarki, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na kondycję fryzury. Jeżeli jednak danego dnia koniecznie musimy sięgnąć po lokówkę czy prostownicę, warto jest nałożyć wcześniej na włosy kosmetyk o właściwościach termoochronnych.

Duże znaczenie będzie miało także to, w jaki sposób oczyszczamy skórę głowy. Jak już mówiliśmy, sucha skóra na głowie nie polubi się z silnymi szamponami, które mogłyby dodatkowo zaburzyć jej barierę hydrolipidową. Zamiast tego wybierzmy szampon do suchej skóry głowy o łagodniejszym działaniu, który będzie bogaty w składniki umożliwiające utrzymanie właściwego nawilżenia.

Dobrym rozwiązaniem może być chociażby Szampon Oczyszczający Scalp Advanced od L'Oréal Professionnel. Wyróżnia się on lekką, żelową konsystencją, wobec czego nie obciąża nadmiernie skalpu i włosów. Będzie to zatem świetny szampon na suchą skórę głowy, który sprawnie usunie wszelkie zanieczyszczenia, takie jak pot, kurz, sebum czy resztki aplikowanych wcześniej kosmetyków. Jednocześnie nie naruszy on mikrobiomu skóry, a dodatek w postaci kwasu AHA w stężeniu 3% delikatnie złuszczy martwy naskórek.

Szampon do przesuszonej skóry głowy to wbrew pozorom nie wszystko, ponieważ o dokładne oczyszczenie skalpu możemy zadbać także w inny sposób. Świetnym tego przykładem jest Maska Oczyszczająca Z Glinką 2 w 1 Scalp Advanced. Możemy ją użyć tak samo jak tradycyjnego szamponu lub zaaplikować na skórę głowy jako maseczkę, co pozwoli na skuteczniejsze wyeliminowanie zanieczyszczeń. Oprócz tego zawarta w niej glinka posiada właściwości antybakteryjne, co również może się przyczynić do poprawy kondycji skóry.

Oczywiście nie powinniśmy przy tym zapominać, jak ważne są także zdrowe codzienne nawyki. W miarę możliwości chrońmy głowę przed słońcem i innymi czynnikami zewnętrznymi, a do tego pamiętajmy o regularnym piciu wody i zbalansowanej diecie. Jeżeli nie będziemy nawilżali organizmu od środka, to nawet najskuteczniejsza pielęgnacja nie zagwarantuje oczekiwanego efektu. Stan naszej skóry w dużej mierze może odzwierciedlać ogólne zdrowie, wobec czego troszczmy się o to, by wraz z pożywieniem dostarczać jej niezbędnych witamin i minerałów.

Kosmetyki na suchą skórę głowy

Co na suchą skórę głowy?

Co stosować na suchą skórę głowy w zakresie pielęgnacji? Opcji, wbrew pozorom, jest całkiem sporo. Mimo że większość kosmetyków aplikujemy niemal wyłącznie na włosy, a nie na skalp, to i tak znajdziemy sporo propozycji, za sprawą których odżywimy także skórę i wzmocnimy jej barierę ochronną. Może to być chociażby odżywka na suchą skórę głowy, która jest skomponowana właśnie w taki sposób, aby mogła być bezpiecznie aplikowana na skalp.

Wskazane będzie też serum na suchą skórę głowy, szczególnie te z dodatkiem aloesu czy kwasu hialuronowego. To silnie nawilżające substancje, które pozwalają na odbudowanie właściwego poziomu nawilżenia w skórze. Tego typu sera posiadają zazwyczaj bardzo lekką konsystencję, wobec czego nie musimy się obawiać, że będą obciążać i przetłuszczać włosy.

A jeśli przesuszonej skórze głowy towarzyszy swędzenie, pieczenie, podrażnienie czy ogólny dyskomfort, sprawdzi się doskonale Krem Intensywnie Kojący Scalp Advanced. Jest całkowicie pozbawiony alkoholu, barwników, siarczanów i parabenów, w związku z czym możemy z powodzeniem aplikować go na skórę głowy. Błyskawicznie łagodzi i koi podrażnioną skórę, a jednocześnie nie obciąża włosów, wprost przeciwnie – ułatwia ich rozczesywanie oraz sprawia, że są lśniące i nawilżone.

A jaki szampon na suchą skórę głowy zastosować, jeżeli czujemy też nieprzyjemny świąd? Bez wątpienia sprawdzi się Szampon Kojący Scalp Advanced o lekkiej, żelowej konsystencji, która ułatwia rozprowadzanie. Produkt ten został wzbogacony o niacynamid, czyli składnik słynący ze swoich właściwości łagodzących i wspierających regenerację skóry. W związku z tym ten szampon nie tylko skutecznie oczyszcza, ale też pomoże nam w odzyskaniu tak pożądanego komfortu.

Sucha skóra na głowie – podsumowanie

Wiemy już, jaki szampon do suchej skóry głowy wybrać oraz jak skomponować codzienną pielęgnację, aby zadbać o właściwe nawilżenie. Niestety przesuszenie skóry głowy to najczęściej wynik wielu różnych czynników, dlatego tak ważne jest, by troszczyć się o kondycję skóry pod kilkoma względami. Pielęgnacja to nie wszystko, kiedy skóra głowy zaczyna swędzieć i się łuszczyć – oprócz tego istotne będzie zabezpieczanie jej przed warunkami atmosferycznymi, a do tego unikanie tych zabiegów, które mogą zadziałać na nią drażniąco.

L'Oréal ProfessionnelPolecane produkty