Podrażniona skóra głowy po farbowaniu
Podrażniona skóra głowy po farbowaniu włosów to częsta przypadłość. Jak radzić sobie z uciążliwym świądem i pieczeniem? Sprawdź, co ci pomoże!
Farbowanie włosów to bardzo popularny zabieg stylistyczny. Niestety, oprócz pożądanego efektu estetycznego niesie ryzyko podrażnień skóry. Pieczenie i świąd to efekt oddziaływania substancji chemicznych. Czy podrażniona skóra głowy po farbowaniu to poważny problem? Sprawdź, jak sobie z nim radzić!
Zmiana koloru włosów to jeden z zabiegów, który panie przeprowadzają w profesjonalnych salonach fryzjerskich, niekiedy także samodzielnie w domach. Farby, czyli substancje chemiczne, oddziałują nie tylko na włosy, lecz także na skórę głowy – jej pH oraz warstwę hydrolipidową. Użyte produkty mogą powodować reakcję uczuleniową, która objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem, uczuciem ściągania. Aby zabieg koloryzacji był bezpieczny, szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę skóry głowy.
Spis treści:
Podrażniona skóra głowy po farbowaniu włosów – przyczyny i objawy
Jak chronić skórę głowy podczas farbowania włosów?
Podrażniona skóra głowy – co robić?
Domowe sposoby na podrażnioną skórę głowy
Podrażniona skóra głowy – co robić, gdy problem się nasila?
Skóra głowy może ulegać podrażnieniom jak w każdym innym miejscu. Przyczyn problemów może być naprawdę sporo – choroby dermatologiczne, zbyt częste mycie włosów, wybór nieodpowiednich kosmetyków, a także mnóstwo czynników zewnętrznych (gorące powietrze, zanieczyszczenia itp.). W prosty sposób możesz sobie zaszkodzić, przesadzając z zabiegami stylizacji włosów, prostowaniem, trwałą czy choćby koloryzacją. Choć wszystkie te procedury mają sprawić, że będziesz wyglądać piękniej i czuć się lepiej, niekiedy przynoszą odwrotny skutek. Nie tylko możesz być niezadowolona z efektu farbowania włosów, ale możesz cierpieć z powodu podrażnienia skóry głowy. Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego ten problem powstaje?
Środki stosowane do koloryzacji włosów to nic innego jak mieszanka substancji chemicznych. Niestety, nie pozostają one bez wpływu na kondycję skóry głowy, a zwłaszcza na jej pH. Farby wysuszają naskórek, co z kolei powoduje świąd, pieczenie, a nawet złuszczanie. Oczywiście nie każda farba i nie zawsze wywoła te nieprzyjemne objawy. Jeśli po nałożeniu farby, a nawet już po skończonym zabiegu poczujesz dyskomfort, może to świadczyć o:
Wnioski nasuwają się same – stosujesz złe kosmetyki, nie zabezpieczasz skóry lub przesadzasz z koloryzacją. Twoja skóra potrzebuje troski podobnie jak skóra twarzy czy dłoni.
Podrażniona skóra głowy po farbowaniu będzie swędzieć, szczypać, ale nieprzyjemne objawy po koloryzacji włosów mogą pojawić się nieco później i obejmować ogólne pogorszenie kondycji włosów i naskórka:
O podrażnioną skórę głowy musisz zatroszczyć się szczególnie. Warto jednak pamiętać, że skutkom ubocznym farbowania można także zapobiegać. Zamiast walczyć z uciążliwym świądem i pieczeniem zadbaj o bezpieczną koloryzację. Ładny wygląd to efektowny kolor i fryzura, ale przede wszystkim zdrowa skóra i włosy w dobrej kondycji.
Zanim przystąpisz do koloryzacji włosów i zrealizujesz swoje marzenie o pięknej fryzurze, poświęć chwilę na przygotowania do zabiegu. To szczególnie ważne w przypadku osób o wrażliwej skórze głowy, skłonnej do podrażnień, a także dla wszystkich, którzy cierpią z powodu różnego rodzaju schorzeń dermatologicznych. Jeśli w przeszłości wystąpiły jakiekolwiek uczulenia, należy zgłosić do osoby wykonującej zabieg koloryzacji. Jak zadbać o kondycję włosów i naskórka na głowie? Specjaliści tłumaczą, że najważniejszym działaniem powinno być nałożenie specjalnego blokera na skórę głowy. Preparat ten minimalizuje negatywne wpływ substancji chemicznych i chroni przed podrażnieniami. Tym samym zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnego uczucia ściągania i szczypania podczas aplikowania farby na włosy.
Kosmetyki, spełniając swoje zadanie ochronne, sprawiają, że mieszki włosowe nie ulegają uszkodzeniom, a biofilm oraz pH skóry zostają utrzymane na prawidłowym poziomie. Równie ważne jest wykonanie próby uczuleniowej, jeszcze przed nałożeniem farby. Ma to szczególne znaczenie, gdy wykonujesz koloryzację samodzielnie. Niewielką ilość kosmetyku do farbowania zaleca się zaaplikować na skórę za uchem. Zabieg ten należy wykonać 48 godzin przed malowaniem włosów. Nie rezygnuj z tego prostego testu, jeśli kiedykolwiek wystąpiły u ciebie reakcje alergiczne. Pamiętaj także o przestrzeganiu zaleceń producenta – nie trzymaj farby dłużej niż to konieczne.
Farbowanie w profesjonalnych salonach fryzjerskich jest z reguły bezpieczniejsze, jednak i w tych miejscach zdarzają się niedopatrzenia. Warto wybierać gabinety o dobrej reputacji, sprawdzone, stosujące produkty wysokiej jakości. Zbytnia oszczędność nie musi w tym przypadku oznaczać korzyści.
Jak pomóc podrażnionej skórze głowy? Co zrobić, gdy po farbowaniu odczuwasz dyskomfort, a nawet ból? Przede wszystkim musisz nawilżyć nadmiernie wysuszoną przez substancje chemiczne skórę głowy. Oprócz tego, że niezbędne będą odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów, koniecznie należy zmienić dotychczasowe nawyki związane z myciem i stylizacją. Warto zastosować się do kilku podstawowych zasad:
Ogromne znaczenie ma wybór kosmetyków, które zadziałają zbawiennie na podrażnioną, zaczerwienioną skórę głowy. Liczy się skład, dlatego przed zakupem szamponu, sprawdź, jakie chemikalia zawiera. Im mniej sztucznych składników, tym lepiej dla twojej skóry. Niekorzystnie mogą działać substancje zapachowe, parabeny, konserwanty.
Po każdym farbowaniu musisz przyjść na pomoc skórze głowy. Twoim sprzymierzeńcem w walce z przesuszeniem, świądem będą dobrej jakości kosmetyki. Wiele z nich łagodzi podrażnienia, minimalizuje swędzenie skóry głowy, znosi uczucie pieczenia i głęboko nawilża. Po pierwsze, niezbędny będzie szampon, który nie tylko oczyści skórę głowy, ale spełni funkcję ochronną:
Warto wybierać szampony bez zawartości składników pieniących, których formuła opiera się na substancjach działających antyseptycznie i regenerująco. Na opakowaniach szukaj informacji o składnikach takich jak oczar wirginijski, nagietek, urea. Możesz też dodać do swojego szamponu kilka kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego.
Kosmetykiem, który zadziała w przypadku suchej skóry głowy, jest maska. Gdy zostają zaburzone mikrobiom i bariera hydrolipidowa, niezbędny jest preparat, który zmiękczy i nawilży naskórek, złagodzi podrażnienia. Na suchą skórę głowy zbawiennie zadziałają kosmetyki zawierające inulinę, alantoinę, witaminę B5. Doskonale sprawdzą się emolienty i fitosterole.
Tego samego szukaj w odżywkach do włosów – pamiętaj, że taki kosmetyk nakładasz nie tylko na włosy, ale również wcierasz w skórę głowy. Wypróbuj odżywki i maski:
Nie tylko osoby z wrażliwą skórą głowy mogą mieć problemy po zabiegu koloryzacji. Zaczerwieniona, sucha, swędząca skóra głowy bywa prawdziwym utrapieniem i potrafi odebrać całą radość z efektu farbowania. Jak złagodzić podrażnienie skóry, gdy dolegliwości pojawią się po powrocie z salonu? Zacznij działać jak najszybciej, sięgając po sprawdzone domowe metody.
Może się zdarzyć, że mimo stosowanych zabiegów stan skóry się nie poprawia, a ty dalej cierpisz z powodu uciążliwych dolegliwości. Nie pomagają szampony przeznaczone do skóry wrażliwej ani inne najlepsze kosmetyki, nadal męczy cię sucha skóra głowy. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza dermatologa. Problem może być poważniejszy, a świąd, zaczerwienienie, szczypanie, czy ból mogą być symptomem choroby i wcale nie muszą wynikać jedynie z zastosowania chemii fryzjerskiej. Nie zawsze wywołują je też czynniki zewnętrzne. O czym świadczą kłopoty ze skórą głowy? Często to pierwsze objawy schorzeń i problemów, którymi są:
Jak widzisz, przyczyna podrażnienia skóry nie zawsze jest oczywista i choć wiążesz ją z wizytą w salonie fryzjerskim i zabiegiem farbowania, niekiedy świadczy o pewnego rodzaju zaburzeniach. Im szybciej zostanie postawiona prawidłowa diagnoza, tym szybciej możliwe będzie podjęcie odpowiedniego leczenia. Skóra głowy jest także narażona na rozwój schorzeń, dlatego długo utrzymujące się niepokojące objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty.
Być może wystarczy nawilżyć skórę głowy delikatnym szamponem, nałożyć maskę lub zastosować olejowanie, ale niekiedy konieczne jest specjalistyczne leczenie. Niezbędne może być podanie leków przeciwgrzybiczych, szamponów antybakteryjnych, leków przeciwzapalnych na bazie kortykosteroidów, a nawet antybiotyków. W przypadku grzybicy stosowane są maści, kremy, płyny zawierające substancje grzybobójcze. Leczenie podrażnionej skóry głowy nie zawsze jest proste i łatwe – wszystko zależy od przyczyny i intensywności objawów.
Większość z nas troszczy się o wygląd włosów, rzadziej zastanawiając się nad kondycją skóry głowy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie zdrowa skóra głowy w dużej mierze odpowiada za wygląd włosów. Zaniedbana higiena, używanie niewłaściwych kosmetyków, zbyt częste zabiegi stylizacyjne (w tym farbowanie) wpłyną niekorzystnie na twoją fryzurę. Szybko zauważysz, że włosy wypadają, są słabe, cienkie, a skóra głowy swędzi, piecze, jest sucha i podrażniona. Każda kolejna stylizacja tylko pogarsza sytuację. Pamiętaj, że samo mycie włosów nie wystarczy. To minimum. Poza tym liczy się sposób, w jaki myjesz włosy i skórę, kosmetyki, których używasz, częstotliwość. Czy wybierasz preparaty, które nie podrażniają skóry, czy w ogóle nie zwracasz uwagi na skład? Czy po umyciu włosów stosujesz odżywki lub maski? Czy starasz się wzmacniać barierę naskórkową?
Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek specjalistów, a będziesz cieszyć się zdrową i piękną fryzurą:
Na stan skóry głowy wpływa wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Na niektóre z nich nie masz wpływu, jednak z wieloma możesz sobie poradzić. Warto jednak uświadomić sobie, co wpływa na kondycję skóry głowy. Tym, co może powodować wypadanie włosów i ich osłabienie, jest np.:
Nawet najlepsze kosmetyki nie wystarczą, jeśli nie zadbasz o swoje włosy i skórę od wewnątrz. Czasem wiąże się to z wprowadzeniem kilku zmian – może w diecie, a może w codziennej aktywności. Jeśli chcesz cieszyć się piękną fryzurą, próbować różnych stylizacji, kolorów, musisz każdego dnia przypominać sobie, że zdrowe i piękne włosy to zadbana skóra głowy!
Scalp Advanced | Krem do włosów
INFORCER | Maska
INFORCER | Odżywka do włosów